Aleksander Molosi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to searchAleksandër Molosi (362 p.e.s.-330 p.e.s.) mbret i nfisit të molosëve në Epir.

I biri i Neoptolemit dhe i vëllai i Olimbisë sundoi 340 330 : dëboi nga froni Arrybën.