Jump to content

Alemnika e ulët gjermane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alemnika e ulët
Zona tradicionale e shpërndarjes së dialekteve gjermane të epërme perëndimore (= gjermane) në shekullin 19 dhe 20. Burimi: Kryesisht këto artikuj në wikipedia gjermane: Alemannische Dialekte Grenzorte des alemannischen Dialektraums Traditionell rätoromanischsprachiges Gebiet Graubündens dhe Sprachen und Dialekte në Region Elsass, plus literaturën (më të re), e cila përmendet aty. Kjo zonë, pasi është hequr të qëndrueshme për të paktën rreth 300 vjet deri në shekullin e 19-të, pa ndryshime të njëpasnjëshme më shumë ose më pak të forta nga industrializimi, rritja e popullsisë, migrimet dhe zhvillimet politike.
Familje gjuhësore
Kodet gjuhësore
ISO 639-3-
Glottologlowa1241

Alemnika e ulët (gjermanisht: Niederalemannisch) është një degë e alemnniko-gjermanishtes, e cila është pjesë e Gjermanishtes së Epërme. Varietetet e saj janë vetëm pjesërisht të kuptueshme për folësit jo-alemannikë.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnologue entry
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017). "Low Alemannic"Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.