Alen Slavica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alen Slavica ( Karlovac, 23 dhjetor 1964 ), është një muzikant dhe këngëtar kroat i pop-rokut .

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në librin e tij autobiografik, ai thotë: "Sa i përket vetë të kënduarit, di vetëm se ajo ka qenë në mua që nga lindja". Në shkollë, në mgkarke, në autobus, kur shkonim në udhëtime argëtoja të gjithë klasën me një këngë. Më dukej se ishte e shkruar që të bëhesha këngëtar.” [1]

Padyshim kënga e tij më e njohur e cila e bëri të njohur kudo në Jugosllavi por edhe në Shqipëri është Dao sam ti dushu. Me këtë këngë Aleni theu të gjitha rekordet duke qënë në krye të toplistave për javë me rradhë. Kënga e tij vazhdon ende të dëgjohet dhe është një nga top 5 këngët më të dëgjuara të muzikës jugosllave.

  1. ^ Slavica, Alen (2014). Životni autoput: zbirka autobiografskih priča i još ponešto. Beograd: Smart studio. ISBN 978-86-88947-18-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)