Alergjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tipologji e alergjisë

Alergjia është çrregullim i sistemit imunitar dhe shpesh referohet si atopi. Reaksionet alergjike zakonisht ndodhin si pasojë se substancave mjedisore të parrezikshme të njohura si alergene. Këto reaksione janë të fituara, të parashikueshme dhe të shpejta. Alergjia është një nga katër format e hipersensitivitetit dhe quhet lloji i (ose të menjëhershëm) hipersensitiviti. Ajo karakterizohet nga aktivizimi i disa qelizave të bardha të gjakut dhe qelizat e basofilsit nga një lloj i njohur si antitrupat IgE, duke rezultuar në një përgjigje të shpejtë. Reksionet alergjike më të shpeshta janë: ekzema, urtikarie, alergji nga bari, astma, alergji ushqimore dhe reaksione nga insektet thumbuese të tilla si grerëzat dhe bletët.

Alergjitë e shkaktuara nga bari janë tepër të përhapura në popullsi dhe shkaktojnë simptoma të tilla si: alergji konjunktiviti, kruarje dhe të kullojnë hundët. Alergjia mund të luajë një rol të madh në kushte, si astma. Në disa njerëz, alergji të rënda të mjedisit ose alergenet nga përdorimi i ilaçeve mund të rezultojë në rrezik jete anafilaktike, reaksione të rënda deri në vdekje. Tani ekzistojnë kushtet për të bërë teste që përcaktojnë diagnozën alergjike. Këto përfshijnë testimin e lëkurës për të njohur alergenet apo të analizës së gjakut për praninë dhe nivelet e alergenit IgE specifikisht. Trajtimi për alergjinë përfshijnë, përdorimin e antihistaminës, steroide ose medikamente të tjera nga goja. Alergjia krijohet edhe nga pluhurat e ndryshme, ndotja e ambientit, aromat e ndryshme, nga pemët, lulet e tyre në kohën e çeljes.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Allergology – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale