Alfred Ajdareviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alfred Ajdareviq
Të dhënat personale
Emri i plotëAlfred Agim Ajdareviq
Data e lindjes20 qershor 1998
Vendi i lindjesFlag of Sweden.svg Suedia
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualÖrebro SK
Numri11
Karriera në rini
0–2016Falkenbergs FF
2016Örebro SK
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2016–Örebro SK1(0)
Ekipi kombëtar
2017-Shqipëria U-210(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Alfred Agim Ajdareviq (lindi më 20 qershor 1998) është futbollistë shqiptarë cili luan për klubin suedezë Örebro SK dhe për Shqipërinë U-21.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alfredi lindi në Suedi, në një familje kosovaro-shqiptarë me prejardhje prej Medvegjës, ku u zhvendosën si familje prej Prishtinës në Suedi më 1992.[1] Babai i tij Agim Ajdareviq ka luajtur për Ligën e Parë Jugosllave në vitet 1980 dhe 1990. Kur Agimi u zhvendos në Suedi, ai nënshkroi kontratë me Falkenbers FF. Vëllai i tij i madh Astriti ishte gjithashtu lojtarë i Falkenbergs FF si babai i tyre dhe filloi karrierën rinore në Rinia IF.[2] Vëllai i tij Arbeni është gjithashtu futbollistë.[3][4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ „Offside“ – Article from the sverige football magazine Offside over Ajdarevic by footballinfinland.wordpress.com
  2. ^ Historien om Astrit Ajdarevic - Liverpool Football Club - Premier League SvenskaFans.com
  3. ^ "Många sticker ut i vass etta" (në suedisht). Dagens Nyheter. 4 qershor 2014. Marrë më 13 janar 2017.
  4. ^ "Lillebror Ajdarevic till Örebro" (në suedisht). Dagens Nyheter. 5 korrik 2016. Marrë më 14 janar 2017.