Jump to content

Astrit Ajdareviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Astrit Ajdareviq

Ajdareviq duke luajtur për IFK Norrköping më 2011
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAstrit Agim Ajdareviq
Datëlindja17 prill 1990
VendlindjaPrishtinë, Jugosllavia
Gjatësia1.92 m (6 ft 4 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Akropolis IF
Numri25
Karriera me të rinjtë
1996–2000Rinia IF
2001–2006Falkenbergs FF
2007–2009Liverpool
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006Falkenbergs FF5(0)
2009Liverpool0(0)
2009Leicester City (huazim)5(0)
2009–2010Leicester City0(0)
2010Hereford United (huazim)1(0)
2010Örebro SK13(5)
2011–2012IFK Norrköping40(6)
2012–2015Standard Liège26(2)
2014Charlton Athletic (huazim)23(2)
2015Helsingborgs IF (huazim)13(1)
2015–2016Örebro SK35(6)
2016–2018AEK Athens35(1)
2019–2020Djurgårdens IF30(0)
2021–Akropolis IF0(0)
Karriera ndërkombëtare
2005–2007Suedia U1720(7)
2008–2010Suedia U1918(2)
2011–2016Suedia U21/Suedia U2318(3)
2017Shqipëria1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Astrit Ajdareviq (lindi më 17 prill 1990) është futbollist suedez-shqiptarë i cili luan si mesfushor në Akropolis IFSupettan.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajdareviq lindi në Prishtinë nga prindërit shqiptarë me origjinë nga Medvegja, ai u transferua me familjen e tij në Suedi në vitin 1992.[1] Emri i familjes ishte Hajdari por që babai i tij luante në ligën jugosllave, ata e kaluan atë në "Ajdareviq".[2] Babai i tij Agim Ajdareviç ishte anëtar i FK Spartak SuboticaLigën e Parë Jugosllave në vitet 1980 dhe 1990, dhe u transferua në Suedi në vitin 1992; ai më vonë nënshkroi me Falkenbergs FF.

Vëllezërit e tij më të vegjël, Arbeni dhe Alfredi, janë gjithashtu futbollistë.[3] Ajdareviq tha se e konsideron veten shqiptar suedez.[4]

Ajdareviq është martuar me modelen shqiptare Mimoza Ponosheci.[5] Në shtator 2018, ai u bë baba kur Mimoza lindi binjakë.[6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajdareviq filloi karrierën e tij më 1996 në Suedi. Ai së pari luajti për Rinia IF, dhe më vonë nënshkroi me Falkenbergs FF, ku luajti në sezonin 2006, duke bërë pesë paraqitje për skuadrën.[1]

Më 5 dhjetor 2006, Ajdareviq përfundoi një test të dytë në Liverpool dhe transferoi shpejt pas kësaj në klub, pasi bëri përshtypje stafin stërvitës të klubit.[7] Ai bëri debutimin në skuadrën rinore Liverpool në fitoren e FA Youth Cup kundër Reading në janar 2007.[8] Sidoqoftë, Ajdareviq nuk ishte në gjendje të bënte një përparim në ekipin e parë në Liverpool, gjë që e ka irrituar gjithnjë e më shumë.[9]

Leicester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajdareviq iu bashkua Leicester City në test në janar 2009 dhe nënshkroi për Dhelprat në afatin e nënshkrimit të huasë për klubet e ligës së futbollit më 26 mars 2009 deri në fund të asaj sezoni, kur klubi me qendër Midlands kishte mundësinë që ta nënshkruajë përgjithmonë.[10] Ai bëri debutimin e tij si zëvendësuesi i gjysmës së dytë duke zëvendësuar Max Gradel pas 70 minutave të barazimit 2–2 të Leicester me Carlisle UnitedWalkers Stadium.[11]

Më 30 qershor 2009, Ajdareviq u bashkua me Leicester përgjithmonë duke u liruar nga Liverpuli, duke nënshkruar një marrëveshje një vjeçare.[12] Sidoqoftë, Ajdareviq luftoi në ekipin e parë në Leicester City dhe një rezultat, ai shkoi në testim në Brighton & Hove Albion.[13] Pas një testimit, Ajdareviqi iu bashkua Hereford United si huazim deri në fund të sezonit, duke u lidhur me shokun e skuadrës së Leicester Craig King më 25 mars 2010.[14] Ajdareviq bëri debutimin e tij për klubin në 3 prill 2010, ku ai erdhi si zëvendësues dhe luajti 16 minuta, në fitoren 2-1 ndaj Barnet. Kjo rezulton të jetë paraqitja e tij e vetme për Hereford United, pasi pësoi një dëmtim prapa gjurit.[15] This turns out to be his only appearance for Hereford United, as he suffered a hamstring injury.[16]

Më 17 maj 2010, Ajdareviq u la i lirë nga Leicester City, së bashku me Stephen Clemence, Levi Porter, Robbie Burns, Carl Pentney, Billy Kee dhe Alex Cisak.[17]

Örebro SK[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajdareviq u kthye në Suedi në qershor 2010 dhe u trajnua me Örebro SK[18] përpara se të ofrohej një kontratë me ta në fillim të korrikut.

Ajdareviq bëri një ndikim në debutimin e tij kur shënoi golin e tij të parë për klubin më 18 korrik 2010, në një barazim 3-3 kundër IF Elfsborg më 18 korrik 2010, i cili u pasua në ndeshjen tjetër më 26 korrik 2010 kundër Elfsborg për herë të dytë në këtë sezon, të cilin Örebro e fiton 3-0.[19] Më vonë në sezonin 2010, Ajdareviq shënoi edhe dy gola të tjerë kundër IF Brommapojkarna, i cili barazoi 1-1 më 25 tetor 2010,[20] dhe IFK Göteborg, i cili doli të ishte paraqitja e tij e fundit më 1 janar 2011.[21] Ajdareviq u vendos në ekipin e parë në klubi, ku ai shënoi pesë gosla në trembëdhjetë paraqitje.

IFK Norrköping[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajdareviq përdori një klauzolë kontraktuale që i lejoi të gjente një klub tjetër pasi sezoni 2010 kishte përfunduar[22] dhe përkundër përpjekjes së Örebro SK për ta mbajtur atë duke ofruar një kontratë të re, IFK Norrköping arriti të nënshkruajë një marrëveshje afatgjatë me mesfushorin.[23] Më parë, Ajdareviqi ishte lidhur edhe me një lëvizje te Cesena.[24][25]

Ajdareviq bëri debutimin e tij për klubin, në ndeshjen hapëse të sezonit, në fitoren 2–0 ndaj GAIS.[26] Në një ndeshje kundër ish-klubit të tij Örebro SK më 25 maj 2011, Ajdareviq u fishkëllye nga mbështetësit e Örebro në të gjithë dhe madje shfaqi një ndalesë për të, i cili e pa IFK Norrköping të humbasë 2-0.[27] Ajdareviq më pas shënoi golin e tij të parë për klubin, në një barazim 2–2 kundër BK Häcken më 10 qershor 2011 dhe e dyta e tij më pas erdhi më 27 qershor 2011, në humbjen 2-1 kundër Kalmar. Ajdareviq vazhdoi të shënojë edhe dy gola të tjerë më vonë në sezon kundër Trelleborgs dhe Halmstad. Ashtu si në Örebro SK, Ajdareviq u vendos në ekipin e parë dhe pati një sezon të suksesshëm në Norrköping, ku bëri njëzet e nëntë paraqitje dhe shënoi katër gola në të gjitha garat.

Përpara sezonit 2012, Ajdareviq u lidh me një transferim në anën e Kampionëve Helsingborgs, por lëvizja nuk erdhi kurrë për të.[28] Në ndeshjen hapëse të sezonit, Ajdareviq vendosi një gol për Gunnar Heiðar Þorvaldsson, në fitoren 1–0 ndaj Helsingborgs.[29] Ajdareviqi vazhdoi të ishte në ekipin e parë, pasi kishte luajtur në mesfushë qendrore dhe në dy ndeshjet e fundit të karrierës së tij, ai shënoi dy gola kundër AIK[30] dhe Åtvidabergs.[31] Deri në fund të majit, Ajdareviq bëri dymbëdhjetë paraqitje dhe shënoi dy gola.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajdareviq kishte të drejtë të luante për Suedinë pasi ka jetuar këtu që nga fëmijëria, Kosovën nga lindja dhe Shqipërinë.[32]

Suedia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi më parë luajti për Suedinë U17 dhe Suedinë U19 bëri debutimin e tij në Suedinë U21 më 7 tetor 2010, ku u dërgua për ofendimin e dytë të prenotueshëm, në një barazim 1–1 kundër Austrisë U21.[33] Nuk ishte deri më 2 qershor 2011 kur ai bëri një paraqitje tjetër për Suedinë U21, në një fitore 4–0 ndaj Norvegjisë U21.[34] Një vit më pas, më 6 qershor 2012, Ajdareviqi shënoi golin e tij të parë të kombëtares, në fitoren 4–0 ndaj Maltës U21.[35] Tre muaj më vonë, më 10 shtator 2012, ai shënoi dhe vendosi golin e dytë të lojës, në fitoren 2–1 ndaj Ukrainës U21.[36]

Megjithë shpresat për të fituar vëmendjen nga kombëtarja,[37] Ajdareviqi ishte në vend të gatishmërisë për UEFA Euro 2016 dhe u largua nga skuadra si rezultat.[38]

Sidoqoftë, Ajdareviqi u thirr nga Suedia U23 për Lojërat olimpike verore 2016Rio de Janeiro, Brazil[39] dhe u emërua kapiten shpejt pas kësaj.[40] Më 4 gusht 2016, Ajdareviq shënoi në ndeshjen hapëse kundër Kolumbisë U23, e cila i barazoi 2-2.[41] Sidoqoftë, në dy ndeshjet e ardhshme, Suedia humbi kundër Nigerisë U23 dhe Japonisë U23, të cilët e larguan nga turneu.[42]

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë për "Zona Gol" më 28 tetor 2017, ai pranoi se i ka premtuar trajnerit të kombëtares shqiptare Christian Panucci të luajë për Shqipërinë.[43] Ai u thirri menjëherë në Shqipëri nga trajneri Panucci për ndeshjen miqësore kundër Turqisë më 13 nëntor 2017. Ai debutoi për Shqipërinë kundër Turqisë si një zëvendësues i minutës së 81-të për Eros Grezda në një fitore 2–3 për skuadrës së tij.[44]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Offside" – Article from the sverige football magazine Offside over Ajdarevic by footballinfinland.wordpress.com
 2. ^ "Një ëndërr e bërë realitet, Ajdarevic: Te Shqipëria jo për famë, por për të dhënë gjithçka nga vetja për gjithë shqiptarët". Albsport. 3 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 3 nëntor 2017.
 3. ^ "Många sticker ut i vass etta" (në suedisht). Dagens Nyheter. 4 qershor 2014. Marrë më 13 janar 2017.<be>"Lillebror Ajdarevic till Örebro" (në suedisht). Dagens Nyheter. 5 korrik 2016. Marrë më 14 janar 2017.
  Alfred Ajdarevic ÖSK Fotboll
 4. ^ "Με λένε Άστριτ" (në greqisht). Sport 24. 13 dhjetor 2016. Marrë më 27 maj 2019.
  "Αϊντάρεβιτς: "Όταν δουλεύεις, παίρνεις αυτό που δικαιούσαι"" (në greqisht). Sport 24. 4 janar 2017. Marrë më 27 maj 2019.
 5. ^ "Ντύνεται γαμπρός ο Αϊντάρεβιτς!" (në greqisht). Sport 24. 25 mars 2017. Marrë më 27 maj 2019.
  "Συγχαρητήρια! Ο γόης των ελληνικών γηπέδων ντύνεται γαμπρός" (në greqisht). Bizz News. 5 prill 2017. Marrë më 27 maj 2019.
 6. ^ "Ο μπαμπάς Αϊντάρεβιτς περιμένει δίδυμα και τρολάρει τον... Ολυμπιακό (ΦΩΤΟ)" (në greqisht). AEK 365. 30 shtator 2018. Marrë më 27 maj 2019.
 7. ^ "16-åring på väg till Liverpool" [16 vjeçari në rrugëtimin e tij në Liverpool] (në suedisht). Dagens Nyheter. 7 dhjetor 2006. Marrë më 13 janar 2017.
 8. ^ "Stevie: New-boy is a real prospect" (në anglisht). Liverpool F.C. 27 janar 2007. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2014. Marrë më 16 gusht 2020.
 9. ^ "Leicester City can pip rivals for Liverpool starlet Astrit Ajdarevic" (në anglisht). Leicester Mercury. 16 prill 2009. Marrë më 13 janar 2017.
 10. ^ "Leicester land Liverpool youngster". BBC Sport (në anglisht). British Broadcasting Corporation. 26 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2009. Marrë më 26 mars 2009.
 11. ^ "Leicester City 2–2 Carlisle United". BBC Sport (në anglisht). British Broadcasting Corporation. 4 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2009. Marrë më 4 prill 2009.
 12. ^ "City Make It Six". lcfc.co.uk (në anglisht). Leicester City F.C. 30 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2011. Marrë më 30 qershor 2009.
 13. ^ "Craig Shakespeare backs City for play in play-off shake up" (në anglisht). Leicester Mercury. 4 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2017. Marrë më 13 janar 2017.
 14. ^ "Astrit Ajdarevic joins Hereford United from Leicester". BBC Sport (në anglisht). British Broadcasting Corporation. 25 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2010. Marrë më 26 mars 2010.
 15. ^ "Three in a row for Bulls" (në anglisht). Sky Sports. 3 prill 2010. Marrë më 13 janar 2017.
 16. ^ "Grimsby's battle for survival continues at Hereford". The Hereford Times (në anglisht). 23 prill 2010. Marrë më 27 maj 2019.
 17. ^ "City release 7". lcfc.co.uk (në anglisht). Leicester City F.C. 17 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2010. Marrë më 17 gusht 2020.
 18. ^ "Före Detta Liverpoolspelare Tränare MeD ÖSK" [Ish-futbollisti i Liverpulit trajnohet me ÖSK]. oskfotboll.se (në suedisht). Örebro SK. 14 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2012. Marrë më 27 korrik 2010.
 19. ^ "IF Elfsborg 3–3 ÖSK". oskfotboll.se (në suedisht). Örebro SK. 18 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2010. Marrë më 27 korrik 2010.
  "IF ÖSK 3–0 IF Elfsborg". oskfotboll.se (në suedisht). Örebro SK. 26 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2010. Marrë më 27 korrik 2010.
 20. ^ "BP tog viktig bortapoäng" (në suedisht). Dagens Nyheter. 25 tetor 2010. Marrë më 13 janar 2017.
 21. ^ "Örebro firade kvalplats med seger" [Örebro festoi vendin e kualifikimit me një fitore] (në suedisht). Dagens Nyheter. 1 janar 2011. Marrë më 13 janar 2017.
 22. ^ "Ajdarevic kräver förhandling med ÖSK" [Ajdareviq kërkon negociata me ÖSK] (në suedisht). Dagens Nyheter. 27 tetor 2010. Marrë më 13 janar 2017.
 23. ^ "Astrit Ajdarevic klar för IFK" (në suedisht). Folkbladet. 10 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2014. Marrë më 5 shkurt 2013.
 24. ^ "Cesena eyeing Ajdarevic" (në anglisht). Sky Sports. 12 tetor 2010. Marrë më 5 shkurt 2013.
 25. ^ "Officiellt: Astrit Ajdarevic klar för Standard Liege" [Zyrtare=Astrit Ajdareviq gati për Standard Liege] (në suedisht). Fotboll transfer.com. 3 korrik 2012. Marrë më 5 shkurt 2013.
 26. ^ "Norrköping fixade drömstarten" (në suedisht). Expressen. 3 prill 2011. Marrë më 13 janar 2017.
 27. ^ "Ajdarevic hånades av gamla fansen – & Alvbåge" [Ajdareviq përqeshet nga tifozët e vjetër – & Alvbåge] (në suedisht). Aftonbladet. 25 maj 2011. Marrë më 13 janar 2017.
 28. ^ "Mästarna vill ha Norrköpings stjärna" [Kampionë dëshirojnë yllin e Norrköpingut] (në suedisht). Expressen. 10 dhjetor 2011. Marrë më 13 janar 2017.
 29. ^ "Norrköpings sköna skräll: Slog mästarna" [Sensacioni i bukur i Norrköpingut: Mundi kampionët] (në suedisht). Expressen. 2 prill 2012. Marrë më 13 janar 2017.
 30. ^ "Sanslösa vändningen - i sanslösa halvleken" [Kthesë e pakuptimtë - në gjysmën e pakuptimtë] (në suedisht). Expressen. 20 maj 2012. Marrë më 13 janar 2017.
 31. ^ "Norrköping - Atvidaberg 2-2 (1-1)" (në suedisht). Dagens Nyheter. 24 maj 2012. Marrë më 13 janar 2017.
 32. ^ "Lars Grimlund: Ajdarevic kan spela EM med Sverige eller Albanien" [Lars Grimlund: Ajdarevic mund të luaj Kampionatin Evropian me Suedinë ose Shqipërinë] (në suedisht). Dagens Nyheter. 4 maj 2016. Marrë më 14 janar 2017.
 33. ^ "P90/91: Svensk kvittering med nio man" [P90/91: Barazimi suedez me nëntë lojtarë] (në suedisht). Expressen. 7 tetor 2010. Marrë më 27 maj 2019.
 34. ^ "U21-GUTTA KNUST AV SVENSKENE" [Lojtarë U21 mposhten nga suedezët] (në norvegjisht). Verdens Gang. 2 qershor 2011. Marrë më 27 maj 2019.
 35. ^ "Enkel seger för Sverige" [Fitore e thjeshtë për Suedinë] (në suedisht). Aftonbladet. 6 qershor 2012. Marrë më 27 maj 2019.
 36. ^ "Sverige till play off" [Suedia në play off] (në suedisht). Aftonbladet. 10 shtator 2012. Marrë më 27 maj 2019.
 37. ^ "Astrit Ajdarevics val: Stannar i Örebro SK" [Zgjedhja e Astrit Ajdareviqit: Do të qëndroj në Örebro SK] (në suedisht). Expressen. 4 dhjetor 2015. Marrë më 14 janar 2017.
 38. ^ "Här är de som slåss om 23 EM-biljetter" [Këtu janë ata që janë duke luftuar për 23 tiketa të Kampionatit Evropian] (në suedisht). Expressen. 8 maj 2016. Marrë më 14 janar 2017.
 39. ^ "Ericson presenterar OS-truppen" [Ericson prezanton skuadrën e Lojërave Olimpike] (në suedisht). Dagens Nyheter. 15 korrik 2016. Marrë më 14 janar 2017.
 40. ^ "Ajdarevic lagkapten mot Sydkorea" [Ajdareviqi komandon kundër Koresë Jugore] (në suedisht). Dagens Nyheter. 29 korrik 2016. Marrë më 14 janar 2017.
 41. ^ "Sverige imponerade i 2-2-premiär" [Suedia bën përshtypje në premierë 2-2] (në suedisht). Aftonbladet. 5 gusht 2016. Marrë më 27 maj 2019.
 42. ^ "Ajdarevic i tårar efter frågan: "Jag är stolt"" [Ajdareviqi në lot pas pyetjes: "Jam krenar"] (në suedisht). Expressen. 11 gusht 2016. Marrë më 27 maj 2019.
 43. ^ "E zbulon në 'Zona Gol', Astrit Ajdareviç do të luajë me Shqipërinë". SuperSport. 28 tetor 2017. Marrë më 28 tetor 2017.
  "Αϊντάρεβιτς: Αποφάσισα να επιλέξω την Εθνική Αλβανίας" (në greqisht). AEK 365. 29 tetor 2017. Marrë më 27 maj 2019.
 44. ^ "Turkey national football team lost to Albania 2:3, 13 November 2017". eu-football.info (në anglisht). EU-Football. Marrë më 15 nëntor 2017.