Agim Ajdareviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Agim Ajdareviq
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAgim Ajdareviq
Datëlindja7 maj 1969
VendlindjaJugosllavi
PozicioniSulmues
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1986–1987FK Ozren Sokobanja
1988FK Radnički Pirot11(5)
1988–1989FK Radnički Niš4(0)
1989–1990KF Liria34(13)
1990–1991FK Sloboda Užice18(1)
1991–1992FK Spartak Subotica1(0)
199x–199xFalkenbergs FF175(105)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Agim Ajdareviq (Serbisht: Агим Ајдаревић, lindi më 7 maj 1969) është ish-futbollistë jugosllavë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi të luajë në ligën serbe me skuadrat FK Ozren Sokobanja dhe FK Radnički Pirot.[1] Pastaj luajti me FK Radnički Niš në Ligën e Parë Jugosllave 1988-89,[2] pastaj me KF Liria në Ligën e Dytë Jugosllave 1989-90,[2] pastaj me FK Sloboda Užice në Ligën e Dytë Jugosllave 1990-91,[3][4] dhe në fund me FK Spartak Subotica në Ligën e Dytë Jugosllave 1991-92.[5]

Në vitin 1992, Agimi shkoi për pushim në Suedi, kur filloi Lufta në Jugosllavi, familja Ajdareviq vendosën të qëndrojnë.[6] Shumë klube suedeze ishin të interesuar që ai të luaj për ta, por ai ka pasur kontratë me Spartak Subotica, çdo klub do të kishin nevojë për ta paguar tarifën e transferit. Agimi luajti për klubin suedezë Falkenbergs FF dhe luajti 175 ndeshje dhe shënoi 105 gola për FFF. [6] Djemtë e tij, Astrit Ajdareviq, Arben Ajdareviq, Alfred Ajdareviq, ishin gjithashtu futbollista.[7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Asovi Yu-fudbala", page 16'
  2. ^ a b A-Z players stats from Yugoslav First and Second Leagues at zerodic.com
  3. ^ FK SLoboda Užice 1990/91 season Arkivuar 25 gusht 2017 tek Wayback Machine at fksloboda.org
  4. ^ Note: zerodic.com and some other wibsites by mistake write FK Sloboda Tuzla instead of FK Sloboda Užice. Agim Ajdarević definitelly played with the Užice one.
  5. ^ Tempo Almanah YU fudbala 91./92.
  6. ^ a b Historien om Astrit Ajdarevic at svenskafans.com, 12-6-2007, retrieved 23-10-2016
  7. ^ Offside at footballinfinland.wordpress.com, 25-7-2007, retrieved 23-10-2016