Jump to content

Eros Grezda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eros Grezda
Të dhënat vetjake
Emri i plotëEros Genc Grezda
Datëlindja (1995-04-15) 15 prill 1995 (29 vjeç)
VendlindjaGjakova, Kosovë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Partizani
Numri11
Karriera me të rinjtë
2004–2010Prishtina[1]
2010Rabotnički[1]
2010–2011Dinamo Zagreb[1]
2012–2013Grazer AK
2013–2014Aluminij
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2013–2014Aluminij29(6)
2015Zavrč11(0)
2015–2017Lokomotiva59(14)
2017–2018Osijek26(5)
2018–2020Rangers17(2)
2020–2022Osijek11(1)
2021Zalaegerszeg (huazim)5(1)
2022Šibenik12(2)
2022–2023Manisa8(0)
2023Zalaegerszeg7(1)
2023–Partizani6(0)
Karriera ndërkombëtare
2014–2016Shqipëria U212(0)
2017–2019Shqipëria13(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 18 tetor 2023
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 10 prill 2019

Eros Genc Grezda (lindur më 15 prill 1995) është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si mesfushor-sulmues ose anësor për klubin shqiptar Partizani.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grezda lindi në Gjakovë dhe u rrit në Prishtinë. Ai është fëmija e tretë e Genc dhe Valbona Grezdës.[2]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eros Grezda filloi karrierën e tij me Prishtinën, duke luajtur mes moshës 9 dhe 15. Ai më pas u zhvendos për një kohë të shkurtër në FK Rabotnički ku u ndoq nga GNK Dinamo Zagreb, ku ai shpejt u zhvendos dhe kalonte 1 vit atje duke luajtur në anën U-17.[1]

Austria dhe Sllovenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verë të vitit 2012, Grezda nënshkroi për klubin austriak Grazer AK. Ai ka luajtur vetëm dy ndeshje për këtë klub. Grezda arriti në Slloveni në verë të vitit 2013, duke nënshkruar për klubin NK Aluminij. Ai pastaj u ngrit në nivel, duke nënshkruar klubin e PrvaLiga, DNŠ Zavrč më 23 janar 2015 së bashku me Antonio Pavić.[3]

NK Lokomotiva[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 korrik 2015, Grezda nënshkroi për klubin kroatë NK Lokomotiva për një pagesë prej €100,000.[4] Ai shënoi dy gola kundër Slaven më 23 dhjetor 2015 dhe ishte emëruar lojtari i javës.[5] Ai shënoi kundër NK Osijek më 27 shkurt 2016 në një ndeshje e përfunduar me fitore 1-3. Ai shënoi golën e parë dhe të fundit në minutën e 9 dhe 90.[6] Më 8 maj 2016, Grezda shënoi golën e 9-të të sezonit në derbin kundër Zagrebit ku Lokomotiva fitoi 2-0.[7]

NK Osijek[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 maj 2017 Grezda nënshkroi një transferim në NK Osijek i cili i dha atij të drejtën për të luajtur në raundin kualifikuese të UEFA Liga Evropiane 2017-18 për sezonin e ardhshëm.[8] Më 13 korrik 2017, Grezda shënoi golin e parë të garave të klubeve në raundin kualifikues të UEFA Liga e Dytë Evropiane 2017-18 kundër klubit zviceran Luzern ku Osijek fitoi 2-0.[9] Në ndeshjen e dytë kundër Luzern 1 javë më vonë, Grezda asistoi golin e vetëm të Osijekut të shënuar nga Muzafer Ejupi dhe ndeshja përfundoi në humbjen 2-1, megjithatë Osijek avancoi në raundin e ardhshëm duke fituar gjithsej 3-2.[10] Grezda shënoi golin e tij të parë të ligës më 9 shtator 2017 kundër Hajduk Split në 90 '+ 3 minuta për t'i dhënë Osijek fitoren 2-1.[11] Pas performancës së tij mbresëlënëse dhe rëndësisë së qëllimit të tij në fitoren e mëvonshme, Grezda u zgjodh si lojtari më i mirë i javës.[12]

Rangers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 gusht 2018, klubi skocez Rangers konfirmoi se Grezda ka nënshkruar kontratë katërvjeçare.[13]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria U21[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grezda është kosovarë dhe fillimisht kishte vetëm shtetësi kosovare, por deklaroi se po pret një ftesë nga Shoqata Shqiptare e Futbollit. Ai së pari mori një thirrje nga trajneri Skënder Gega për një miqësie kundër Katarit, por për shkak të problemeve të vizave, loja që planifikohet të luhet në Mbretërinë e Bashkuar nuk mundi të shkoj. Ai u thirr sërish në shtator për një miqësor ndaj [[Kombëtarja rumune e futbollit U-21|Rumanisë] më 8 tetor 2014. Ai bëri debutimin e tij të parë për Shqipërinë U21 në ndeshjen miqësore kundër Rumanisë U21 më 8 tetor 2014.[14]

Duke ndjekur formën e tij të mirë me Lokomotivën, Grezda mori përsëri vëmendjen e Shoqatës Shqiptare të Futbollit dhe ai mori një thirrje nga trajneri Redi Jupi për ndeshjet kualifikuese të Kampionatit Europian të U-21 UEFA më 2017 kundër Greqisë U21 dhe Hungarisë U21 më 24 dhe 28 Mars 2016 respektivisht.[15] Megjithatë, për shkak të mungesës së shtetësisë shqiptare, Grezda nuk mund të shfaqet në asnjë nga dy ndeshjet.[16]

Grezda së bashku me Jasir Asanin morrën shtetësinë shqiptare më 31 janare 2016.

Ai u ftua për ndeshjen kualifikuese të Kampionatit Evropian të U-21 UEFA në 2017 kundër Greqisë U-21 më 2 shtator 2016. Ai debutoi kundër Greqisë U-21 duke luajtur si një iniciator dhe duke zëvendësuar gjysmën e kohës për Kostandin Kariqin për shkak të lëndimit.[17]

Ekipi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grezda morri thirrjen e parë nga trajneri i kombëtares shqiptare Gianni De Biasi për ndeshjet e kualifikimit të Kupës Botërore FIFA 2018 kundër Lihtenshtajnit dhe Spanjës në tetor 2016.[18] Ai ishte një zëvendësues i papërdorur në të dyja rastet. Ai u ftua për ndeshjen e 5të të kualifikueseve të Kupës së Botës 2018 kundër Italisë më 24 mars 2017 dhe ndeshjen miqësore kundër Bosnjë dhe Herzegovinës katër ditë më pas.[19]Grezda bëri debutimin e tij të parë më 24 mars 2017 kundër Italisë si zëvendësim në minutën e 87-të në vend të Odise Roshi.[20][21]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d Jorgis Memo. "Grezda: Pres ftesën e Shqipërisë, e kam refuzuar dy herë Maqedoninë". Panorama Sport.
 2. ^ Olsi Tujani (27 dhjetor 2017). "Rrëfimi unik i Grezdës, "mister 3-milionëshi": Ëndërroj Gjermaninë dhe Italinë". Panorama Sport. Marrë më 27 dhjetor 2017.
 3. ^ "Antonio Pavić in Eros Grezda novi okrepitvi" [Antonio Pavić dhe Eros Grezda përforcime të reja] (në sllovenisht). DNŠ Zavrč.
 4. ^ Andi Haxhiu. "Eros Grezda i bashkohet Lokomotivës së Zagrebit (VIDEO)". Klan Kosova.
 5. ^ "Grezda fantastik, lojtari më i mirë i javës në Kroaci". Telegrafi.
 6. ^ "Super Eros Grezda/ Dy gola në fitoren e Lokomotiva Zagreb". Lapsi.al.[lidhje e vdekur]
 7. ^ "Legjionarët / Grezda gjen golin e 9-të sezonal në Kroaci, fiton derbin". Albanian Sport. 8 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2017. Marrë më 19 maj 2018.
 8. ^ "Eros Grezda firmos me NK Osijek". Gazeta Tema. 25 maj 2017. Marrë më 20 nëntor 2017.
 9. ^ "Ejupi dhe Grezda shënojnë në fitoren e Osijekit ndaj Luzernit (Video)". Periskopi. 13 korrik 2017. Marrë më 20 nëntor 2017.
 10. ^ "UEFA Europa League - Luzern-Osijek". uefa.com (në anglisht). UEFA. Marrë më 20 nëntor 2017.
 11. ^ "Osijek vs. Hajduk Split - 9 September 2017" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 9 shtator 2017.
 12. ^ "FOTO/ Shënoi në minutën e fundit ndaj Hajdukut, Grezda zgjidhet lojtari i javës në Kroaci". Albsport. albsport.al. 12 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2017. Marrë më 12 shtator 2017.
 13. ^ Neil Smith (31 gusht 2018). "Eros Grezda Joins Gers". rangers.co.uk (në anglisht). Rangers F.C. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2018. Marrë më 31 gusht 2018.
 14. ^ "Shpresat munden në Rumani, dështon "armata" e Gegës". Panorama Sport.
 15. ^ "Eros Grezda në top-formë, merr ftesë nga Kombëtarja U-21". Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2018. Marrë më 19 maj 2018.
 16. ^ "Nën-21-vjeçarët / Shpresat e Jupit, sonte përballë Hungarisë në Elbasan". AlbanianSport.net. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 19 maj 2018.
 17. ^ "Greece U21 vs. Albania U21 - 2 September 2016" (në anglisht). Soccerway.
 18. ^ "Albania includes 4 newcomers in World Cup squad" (në anglisht). heraldonline.com. 1 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2016. Marrë më 4 tetor 2016.
 19. ^ "DE BIAZI SHPALL LISTËN PËR ITALINË DHE BOSNJEN". FSHF.org. 20 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2017. Marrë më 19 maj 2018.
 20. ^ "Befasia e De Biazit, tre debutues kuqezinj". Sport Ekspres. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2017. Marrë më 19 maj 2018.
 21. ^ "Italy football team defeated Albania 2:0, 24 mars 2017". EU-Football.info. 24 mars 2017.