Skënder Gega

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Skënder Gega
Skënder Gega01.jpg
Skënder Gega
Të dhënat personale
Emri i plotëSkënder Gega
Data e lindjes14 nëntor 1963
Vendi i lindjesTropojë, Shqipëri
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera në rini
0–1983FK Partizani Tirana
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1983–1992FK Partizani Tirana
1992–1994Sportfreunde Siegen
1994–1995FK Partizani Tirana
Ekipi kombëtar
1987Shqipëria U-211(0)
1987–1989Shqipëria10[1](0)
Ekipet e menaxhuara
2007SHBA U-16 për femra (asistent)[2]
2008SHBA U-17 për femra (asistent)[3]
2008Seton Hall Pirates (asistent)
2011Shqipëria U-19
2011–2015Shqipëria U-21
2015–Al-Jahra
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Skënder Gega (lindi më 14 nëntor 1963) ishte futbollistë shqiptarë. Gjatë karrierës së tij, ai më së shumti ka luajtur në skuadrën FK Partizani Tirana. Ai poashtu ka luajtur edhe në skuadrën gjermane Sportfreunde Siegen mes vitit 1992 dhe 1994. Ai poashtu ka luajtur në kombëtaren shqiptare mes vitit 1987 dhe 1989. Ai tani është trajnerë në skuadrën Al-Jahra, ku u bë shqiptari i parë si trajnerë në Azi.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]