Redi Jupi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Të dhëna personale


Redi Jupi (31 Maj 1974) është futbollist shqiptar. Luan si mesfushor qendre dhe ka luajtur rreth 19 ndeshje si kapiten në skuadrën kombëtare të Shqipërisë që nga debutimi i tij në 1999.

Jupi ka luajtur edhe për skuadrën e Dyiarbakirspor në Super Ligen Turke.

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë debutimeve të tij në të tërë këto skuadra ai ka shënuar gjithsej 16 gola.

U tërhoq nga futbolli në 10 Mars 2009. Për momentin punon si komentator dhe analist në emisionin "Procesi Sportiv" në ndeshjet e kampionateve të ndryshmeve dhe Ligën e Kampioneve.