Ali Nevzat Alizoti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ali Nevzat Alizoti (Gjirokastër, 1858 - ?) dihet që ishte i biri i Naim bej Alizotit, politikan shqiptar në shekujt XIX dhe XX të Perandorisë Osmane. Studjoi në në Shkollën Civile e Administratës Mbretërore "Mülkiye-i-Sehahané" për ekonomi dhe administratë civile në Stamboll. Më 1906 u caktua nga administrata osmane mytesarif i Hinisit.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Özdalga, Elizabeth (2005). Late Ottoman society: the intellectual legacy. Volume 3 of SOAS/RoutledgeCurzon studies on the Middle East. Routledge. fq. 311. ISBN 0-415-34164-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)