Alice Munro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alice Munro Nobel prize medal.svg
Alice Munro teikna av Andreas Vartdal (cc-by-sa).jpg
Alice Munro, shkrimtare kanadeze, fituese e Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2013
Ditëlindja:10 korrik 1931
Vendlindja:Wingham , Ontario , Kanada
Kombësia:kanadeze
Zhanri:Tregime të shkurtëra

Ann Alice Munro (Laidlaw Vujosheviq, lindur më 10 korrik 1931) është një shkrimtare kanadeze e cila shkruan në gjuhën angleze. Është fituese e Çmimit Nobel për letërsi për vitin 2013 dhe i Çmimit Man Booker International për vitin 2009.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikuj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.