Almeda Abazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Almeda Abazi
KombësiaShqiptare

Almeda Abazi Sayışman është një aktore shqiptare , modele, mbretëreshë bukurie e cila u kurorëzua Miss Tirana 2007, Miss Albania 2008, Miss Globe 2008

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Almeda Abazi lindi më 13 shkurt 1992 në Shqipëri. Në tre garat e bukurisë që ajo mori pjesë, ajo u zgjodh si mbretëreshë dhe fitoi Miss Tiran[1], Miss Albania dhe Miss Globe Universe më 2008. Ajo përfundoi shkollën e saj të mesme në Kolegjin Privat të Tarhanit në Sta

mboll. Ajo studioi në departamentin e veprimit të Akademisë Bil Sanat të Universitetit Aydin të Stambollit. Almeda Abazi u vendos në Turqi dhe vendosi të vazhdojë jetën profesionale në Turqi. Ajo është shfaqur në filma të quajtur Konak, Show Business dhe gjithashtu në serinë TRT të quajtur Ayrılık. Ajo gjithashtu u bashkua me Yok Böyle Dans (versioni turk i Dancing with the Stars) në vitin 2011 dhe Survivor Ünlüler-Gönüllüler (Survivor celebrities-vullnetarë). Ajo luajti në Muhteşem Yüzyıl[2] si Valeria. Ajo u shfaq në Para Bende me Murat Ceylan si prezantues në TV8 chanel dhe u bashkua me konkursin All Yll Survivor përsëri në 2015.U kthye ne vendin e lindjes se saj ne Shqiperi dhe prezantoi edicionin e 7-te te Dancing with the stars Albania[3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Almeda u martua[4] me aktorin turk Tolgahan Sayışman më 14 shkurt 2017 në Los Anxhelos.Almeda dhe bashkeshorti i saj Tolgahan Sayisman me datën 05.05.2019 u bënë për herë të pare prindër të një djali.

Filmografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Viti title name
2013 Muhteşem Yüzyıl Valeria
Bir Hikayem Var
2011 Sov bizinis
2009 Konak Ezgi
Ayrilik Kayra
  1. ^ "Almeda Abazin Missi me tre kurora". Shqiperia. Marrë më 2018-11-23.
  2. ^ "Almeda Abazi flet për eksperiencën te "Sulejmani i madhërishëm" dhe planet për martesë (Video)". ZATHUR. 2016-09-18. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 2018-11-23.
  3. ^ "Almeda Abazi prezantuesja e «Dancing with the stars»? Ja e vërteta!". E-max. Marrë më 2018-11-23.[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
  4. ^ "FOTO/ Martohet Almeda Abazi me aktorin turk, shihni fotot e dasmës". Marrë më 2018-11-23.