Alpay Özalan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alpay Özalan
Të dhënat personale
Emri i plotëAlpay Özalan
Data e lindjes (1973-05-29) 29 Maj, 1973 (48 vjeç)
Vendi i lindjesİzmir, Turqia
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1992-1993Altay
1993-1999Beşiktaş
1999-2000Fenerbahçe
2000-2003Aston Villa
2004Incheon United
2004-2005Urawa Reds
2005-2007Köln
Ekipi kombëtar
1995–2005Flag of Turkey.svg Turqia90(4)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Alpay Özalan (lindur më 29 Maj 1973) është një ish-futbollist turk.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin turk ka luajtur 90 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Turkey.svg Turqia
Vite Ndeshje Gola
1995 15 1
1996 13 0
1997 5 0
1998 5 0
1999 7 0
2000 5 0
2001 11 3
2002 11 0
2003 12 0
2004 0 0
2005 6 0
Gjithsej 90 4

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]