Amadeo Avogadro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Amadeo Avogadro

Amedeo ka lindur në Torino, Itali, më 9 gusht 1776 në një familje  avokatesh. Ai u rrit ne nje periudhe te rendesishme ne kimi ku kimist si John Dalton dhe Joseph Louis Gay-Lussac  kishin filluar te kuptonin pjeset e atomit dhe molekulat.

Mémoire sur les chaleurs spécifiques

Babai

i tij, Count Filippo Avogadro ishte një avokat i njohur. Amedeo ndjeki gjurmët e të atit dhe fitoi një doktoraturë mbi ligjet  në 1796 dhe  me pas filloi ta praktikonte.Pavarësisht karrierës së tij të suksesshme ligjore ai e la atë për të dhene mesim ne matematikë dhe fizikë në shkollen e mesme në Vercelli në 1809.

Per me shume https://realmadridalbania12.blogspot.com