Universiteti i Torinos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Torinos

Universiteti i Torinos ( italisht : Università degli Studi di Torino, UNITO ) është një universitet kërkimor publik në qytetin e Torinos, në rajonin PiemonteItalisë . Është një nga universitetet më të vjetra në Evropë dhe vazhdon të luajë një rol të rëndësishëm në kërkime dhe trajnime. Ajo renditet në mënyrë të qëndrueshme ndër 5 universitetet më të mira italiane [1] dhe renditet e treta për aktivitetet kërkimore në Itali, sipas të dhënave më të fundit [2] nga ANVUR .

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Torinos u themelua si një studim në 1404, nën iniciativën e Princit Ludovico di Savoia . Nga 1427 në 1436 selia e universitetit u transferua në Chieri dhe Savigliano . Ajo u mbyll në 1536 pas pushtimit të tokave të Savojës nga Franca dhe u rivendos nga Duka Emmanuel Philibert tridhjetë vjet më vonë. Filloi të merrte formën e tij moderne sipas modelit të Universitetit të Bolonjës, megjithëse zhvillim i rëndësishëm nuk ndodhi deri në reformat e bëra nga Victor Amadeus II, i cili gjithashtu krijoi Collegio delle Province për studentët jo vendas të Torinos.

Me reformat e kryera nga Victor Amadeus II, Universiteti i Torinos u bë një model i ri referimi për shumë universitete të tjera. Gjatë shekullit të 19-të, Universiteti u përball me një rritje të madhe në madhësinë e fakultetit dhe të fondacionit, duke u bërë një pikë referimi e pozitivizmit italian. Studiues të shquar të kësaj periudhe përfshijnë Cesare Lombroso, Carlo Forlanini dhe Arturo Graf .

Në shekullin e 20-të, Universiteti i Torinos ishte një nga qendrat e lëvizjes italiane antifashiste . Pas periudhës së pasluftës, u imponua rritja e numrit të studentëve dhe përmirësimi i strukturës së kampusit, ndonëse humbën një pjesë të rëndësisë së tyre derisa u krye një valë e re investimesh në fund të atij shekulli. Impulsi i ri u realizua në bashkëpunim me qendra të tjera kërkimore kombëtare dhe ndërkombëtare, si dhe me organizata vendase dhe Ministrin Italian të Udhëzimit Publik .

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti është i ndarë në 55 departamente që janë të vendosura në 13 fakultete:

Njësitë speciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për më tepër, Universiteti ka krijuar shkolla të dedikuara posaçërisht për fusha të caktuara akademike, qoftë vetëm ose me partneritet me institucione të tjera. Aktualisht ato shkolla janë:

Fakultetet e decentralizuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti ka një numër fakultete jashtë Torinos, kryesisht të vendosura në Piemonte . Aktualisht ekzistojnë njësi në fushat e:

 • Bujqësia: në Asti, Alba, Peveragno, Saluzzo, Fossano, Verzuolo, Ormea, Sanremo
 • Ekonomik: në Asti, Pinerolo dhe Biella
 • Farmakologjia: në Savigliano
 • Ligji: në Cuneo
 • Artet dhe Filozofia: në Ivrea dhe Biella
 • Mjekësia dhe Kirurgjia: në Orbassano, Cuneo dhe Aosta
 • Mjekësia Veterinare: në Moretta dhe Asti
 • Shkencat e Arsimit: në Savigliano
 • Shkenca Politike: në Ivrea, Cuneo, Biella

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "CWUR 2017 | Top Universities – Italy". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "UnitoNews :: Qualità della Ricerca: UniTo tra le prime in Italia" (në italisht).