Antifashizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rezistenca hollandeze anëtarë me trupat e SHBA 101st AirborneEindhoven, shtator 1944

'Anti-fashizmi' është e kundërta e ideologjisë fashiste,këta janë grupe dhe individë, të këtilla si ajo e lëvizja e rezistencës gjatë Luftës së Dytë Botërorere dhe madje edhe më përpara , në fund të 1920, si në rastin e TIGR, rezistonin dhunshme Italianization fashiste në ish-austro-hungareze territoret e dhëna tek Itali në këmbim të bashkuar Madh BritaniaLufta e Parë Botërore.

Koncepti[redakto | përpunoni burim]

Shënime[redakto | përpunoni burim]

Për lexim të mëtejshëm[redakto | përpunoni burim]

  • Key, Anna (ed.) (red.). Beating Fascism: Anarchist Anti-Fascism in Theory and Practice. ISBN 1-873605-88-9. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]