Jump to content

Amantes de luna llena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"Amantes de Luna llena" (Dashnoret e hënës së plote) është një telenovelë nga Venezuela e transmetuar në vitin 2000.

Regjisor : César Bolívar dhe Román Chalbaud.

Skenarist : Leonardo Padrón dhe Mariana Reyes.

Përtej qytetit, legjendës ku një njeri "vë në zjarr" një grua. Ata thonë se sytë e tij më e fortë mund të thyej grua ; se fjalët e tij janë qiellor muzikë ; se ai është një master në eksplorimin e trupit femëror. Disa kanë edhe krahasuar atë me karakter mitik Don Juan. Ai është Simon Luna, më të famshëm guide turistike në Karaibe, i specializuar në marrjen e pushuesve në Venezuelë me vende ekzotike. Një tjetër detaj edhe e bën këtë legjendë shumë shqetësuese : lover më e mirë në qytet nuk ka qenë kurrë pushtuar nga ndonjë grua. Kjo do të thotë se deri në ardhjen e Camila Rigores. Një grua e pabesueshme bukurisë dhe mbytës personalitet, ajo është e bija e Leon Rigores, pronar i hotelit më të madh në kryeqytet. Camila Rigores kthehet në Venezuelë me misionin e saj të menaxhimit të të atit të hotelit dhe reactivating e industria e turizmit në të gjithë vendin. Por ndodh një tragjedi të paparashikuara : Isabel Rigores, motra e saj e vogël, kryen vetëvrasje për shkak të një hakmarrje dashurie. Camila vendos të marrë hak për motrën e saj të papritura dhe vetëvrasëse dhe kërkon njeriu përgjegjës për vdekjen e saj. Ky njeri është asnjë tjetër përveç Simon Luna. Camila Rigores punon një master plan. Feminist i madh duhet të jetë e tërhequr me shijshme "karremit" te saj, dhe atë më të mirë se ajo vetë e bën shume mire.

Simon do të jetë i habitur nga papritur ardhja e Camila Rigores në një nga më të mahnitshëm vende venezueliane e natyrës. Ajo do të bëjë atë partner biznesi i saj, në atë sfidë do të gaboj e saj dhe do të propozojë. Është pastaj duel se saj me vdekje me atë fillon. Simon, kurrë nuk dyshuar se ajo është e motra Isabel, dhe tërësisht i Isabel injorantët e vdekjes së, menjëherë është mahnitur nga bukuria e Camila. Ai i pranon sfidën e seducing e saj në një periudhë të kufizuar kohore, dhe ata të gjithë e çdo bast pasuritë e tyre, që do të thotë shkatërrim të plotë për atë që e humb. Ky pohim është krejtësisht i çmendur, por ai është një sfidë e cila Simon thjesht nuk mund të refuzojnë. Duke filluar të nesërmen, Simon Luna do të përpiqet të gaboj në botë më e vështirë e gruas, ndërsa ajo vë kurth vdekjeprurës saj. Dhe kjo lojë e rrezikshme të dhunshme do të ndryshojë jetën e tyre përgjithmonë. Por historinë tonë jo vetëm që fokusohet në këtë garë i paharrueshëm, si Hotel Eldorado më shumë dashuri se çështjet e qytetit ka njohur. E jetën e të dy të ftuar në hotel dhe punonjësit do të gjenerojë një kaleidoskop mit : burra te fuqishëm, gra emancipuara, çifte në prag të ndarjes, beqare të dëshpëruara, miq qe tradhtojnë miq, shume të fshehtë, me gabim i "Casanovas", etj.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]