Gaby Espino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gaby Espino (emri i vërtete María Gabriela Espino Rugero lindur me 15 nëntor, 1977Caracas, Venezuela. Është aktore, modele dhe moderatore venezuelane.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gaby është vajza më e madhe e familjes. Ka dy vëllezër Mariano dhe Gustavo ; dhe dy motra Andreina dhe Nelly. Babai i saj ishte një inxhinier kimik, ndërsa mamaja e saj, Mariela, punonte në reklama.U divorcuan kur Gaby ishte ende e vogel Gaby ishte e martuar me aktorin venezuelan Cristobal Lander. Në 9 korrik 2008, ata u bën prindër, vajza quhet Oriana. Ne 8 shtator 2011 Gaby se bashku me Jencarlos Canela pranuan lidhjen e tyre dhe ne 12 shkurt 2012 u ben prinder te nje djali te quajtur Nickolas Canela Espino.

Jeta profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavarësisht këtyre hapave të parë në aktrim, fillimisht deshi të studionte mjekësinë veterinare ose stomatologji, por më në fund filloi studimet reklamuese në Karakas, por nuk i përfundoi, sepse kur në moshen 18 vjec (1995) fitoi një audicion ne Programin për fëmijë Nubeluz s. Prandaj studioi në shkollen Luz Caracas Columba, për dy vjet dhe më vonë punoi në Telenovelas per te rinj "A Todo Corazon" (1997) dhe "Asi Es La Vida" Në vitin 1999, familja e tij u shpërngul në Miami, SHBA. Dhe,aty mori pjese ne audicionet e "Enamorada", duke u shnderruar ne protagonisten e telenoveles ku luajti përkrah René Lavan. Për këtë telenovele u votua "Femra i Vitit" nga Shoqata e Kritikëve latine të Nju Jork (ACE). Në vitin 2001, Espino mori oferta për të aktruar në Meksikë dhe Peru, por vendosi të kthehet në Venezuelë dhe te punojë në dy telenovela te Leonardo Padron, Amantes de luna llena (2000) dhe Guerra de mujeres (2001). Më vonë ka punuar në Las González (2002) dhe në vitin 2003 u kthye në Miami për rolin e saj të parë antagoniste si Rebeca. Në vitin 2004, ajo bëri telenovelen Luna La heredera në Kolumbi, me aktorin Christian Meier dhe Aura Cristina Geithner.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videoklipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Video e Kengetarit meksikan Flavio César.
 • «Imagíname sin ti» e Luis Fonsi.

Programe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1995-1997: Nubeluz: Prezantuese, e transmetuar ne me shume se 20 shtete.
 • 1996-2002: Lo último: Prezantuese, e Sony Entertainment Television Latinoamérica.
 • 2012: Konduktore e Premios TuMundo de Telemundo

Revista(Ne faqe te pare)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Amiga, edición 4to Aniversario.
 • Cambio. Año 1, No. 19. Domingo 1 de octubre de 2000. Caracas, Venezuela.
 • Crema Innata. Año 1 No. 17.
 • Cromos, No. 4210. 26 de julio de 2004. Caracas, Venezuela.
 • Dominical, No. 1683. 25 de agosto de 2002. Caracas, Venezuela.
 • "El Diario. Año 2, No. 93. 3 al 16 de abril de 2007. Miami, EE.UU.
 • Elle. Octubre de 2006. México.
 • Estampas. 18 de agosto de 2001. Caracas, Venezuela.
 • Exceso, No. 186. Junio de 2005. Caracas, Venezuela.
 • Farándula, No. 02. 10 de septiembre de 1999. Caracas, Venezuela.
 • Farándula, No. 43. 12 de agosto de 2003. Caracas, Venezuela.
 • Fascinación. Año 10 No. 712. 28 de enero de 2001. Caracas, Venezuela.
 • Fascinación. Año 10 No. 728. 27 de mayo de 2001. Caracas, Venezuela.
 • Fascinación. Año 10 No. 739. 12 de agosto de 2001. Caracas, Venezuela.
 • Gente Latina. Año No. 41. Mayo de 2007. Miami, EE.UU.
 • Hay TV, No. 21. México.
 • Health & Fitnes, No. 41. EE.UU.
 • Kena, No. 203 EE.UU.
 • Magazine. Año 1, No. 1. Diciembre de 2006. Miami, EE.UU.
 • Maxim. Febrero de 2005 (Español). EE.UU.
 • Mi Guía, edición 442. México.
 • Mi Guía, edición 443. México.
 • Mi Guía, edición 443. México.
 • Mi Guía, edición 455. México.
 • Mi Guía, edición 460. México.
 • Mira. 22 de enero de 2007. México.
 • OK!, No. 8. 9 de enero de 2007. México.
 • Paréntesis. Año 4. Valencia – Venezuela.
 • Perfil. EE.UU..
 • Ronda. Año XIII, No. 953. Caracas, Venezuela.
 • Ronda. Año XIII, No. 964. Caracas, Venezuela.
 • Ronda. Año XIII, No. 1011. Caracas, Venezuela.
 • Ronda. Año XIII, No. 1042. Caracas, Venezuela.
 • Ronda. Año XXI, No. 1062. Caracas, Venezuela.
 • Ronda. Año XXI, No. 1113. Caracas, Venezuela.
 • TV Teleguía. Año 53, No. 2836. Diciembre de 2005. México.
 • TV y Más. Año 4, No. 263. 1 de agosto de 2006. México.
 • TV y Más. Año 5 No. 2282. 12 de diciembre de 2006. México.
 • TV y Novelas. Año XXVIII No. 32. Agosto de 2003. México.
 • Urbe Bikini. 5 de noviembre de 2004. Caracas, Venezuela.
 • Urbe Bikini. Abril de 2006. Caracas, Venezuela.
 • Variedades. 2002. Caracas, Venezuela.
 • Variedades. 2003. Caracas, Venezuela.
 • Venezuela Farándula. 1126. Caracas, Venezuela.'2012: Konduktore "Yo Me LLamo USA"

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]