Santa Diabla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox televisionSanta Diabla

Santa Diabla (Lit: Holy Devil / Anglisht: Broken Angel / Shqip: Ëngjëll i thyer) është një telenovelë me gjuhë spanjolle prodhuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga rrjeti televiziv TelemundoMiami.[1] Gaby Espino dhe Aarón Díaz janë protagonistët kryesorë të telenovelës, kurse Carlos Ponce, Ximena Duque dhe Wanda D'Isidoro janë personazhet negativë.[2] Santa Diabla është shkruar nga José Ignacio Valenzuela dhe kjo telenovelë përmban hakmarrje, rracizëm, dashuri dhe tradhti.

Telemundo është në transmetimin e serialeve si pjesë e sezonit 2013–2014. Më 6 gusht 2013, rrjeti nisi transmetimin e telenovelës Santa Diabla, duke zëvëndësuar El Señor de los Cielos.[3][4]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Santa Diabla është historia e Santa Martinez (Gaby Espino), një femër e cila kërkon hakmarrje për vdekjen e bashkshortit të saj Willy Delgado (Lincoln Palomeque). Hakmarrja e Santës përfshinë martesën me Humberto Canon (Carlos Ponce), avokatin më të mirë në Marrero. Willy Delgado u përpoq që ti mësonte pianon në shtëpinë e Canove, Daniela Milan (Ana Osorio), mbesa e Hmbertos. Bárbara Cano (Wanda D'Isidoro), mamaja e Danielës dhe motra e Hmbertos, kishte akuzuar Willyn për tentativ përdhunimi kundër vajzës së saj Danielës.

Santa Martinez do të kërkojë të marr hak për vdekjen dhe padrejtësinë që iu bë burrit të saj, por kur ajo përpiqet për të përfunduar misionin e saj, Santiago Cano (Aarón Díaz), vëllai i Humbertos dhe Barbarës, takohet me Santa Martinez. Ata bien në dashuri. Santa Martinez arriti të zbulojë se bashkshorti i saj Willy nuk është vrarë kurrë. Ai kthehet pasi u zbulua nga Inés (Ximena Duque), vajza e Vicentes (Raúl Izaguirre), ortak biznesi i Humbertos. Santa zbuloi se Willy nuk ishte shumë besnik gjatë martesës së tyre. Në këtë pikë, babai i Inés u vra pasi i prenë kokën, Humberto dhe Santa u burgosën për vrasje. Humberto gjithashtu tregoi se ortaku i biznesit të tij ishte edhe babai i tij i vërtetë.

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Santa Diabla shënon kthimin e Gaby Espinos vite pas pjesëmarrjes në Mas Sabe el Diablo dhe Ojo Por Ojo. Kjo telenovelë shënon edhe rolin e parë negativ të Carlos Ponces,[5] dhe debutimin me TelemundonAarón Díaz i cili nënshkroi një marrëveshje ekskluzivitetit me Telemundon në vitin 2013.[6] Carlos Ponce dhe Aarón Díaz të dy kompozuan tekstin dhe këngën e telenovelës duke e bërë këngën kryesore të serialit.[7][8] Filmimet e telenovelës filluan vonë në maj 2013[9][10] dhe mbaruan në dhjetor 2013.[11]

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori Roli
Gaby Espino Santa Martínez / Amanda Brown "La Diabla"
Aarón Díaz [12] Santiago Cano
Carlos Ponce Humberto Cano "El Tiburón Blanco"
Ximena Duque Inés Robledo
Frances Ondiviela Victoria Coletti
Roberto Mateos Patricio Vidal
Lincoln Palomeque Willy Delgado
Wanda D'Isidoro Bárbara Cano
Ezequiel Montalt Jorge "George Millan" Milan
Lis Vega Lisette Guerrero
Zully Montero Hortensia de Santana
Fred Valle Gaspar Cano
Christian de la Campa Franco García Herrera / René Alonso
Maki Soler Alicia Cano "La Diabla"
Virna Flores Paula Delgado
Eduardo Orozco Arturo Santana
Kenya Hijuelos Lucy Medina
Alberich Bormann Iván Cano
Jeimy Osorio Mara Lozano
Raúl Izaguirre Vicente Robledo
Luis Caballero Carlos Coletti
Gilda Haddock Francisca Cano
Gerardo Riverón Father Milton Reverte
Beatriz Valdés Begoña Flores
Pedro Telémaco Lázaro Illianes
Gledys Ibarra Elisa Lozano
María Raquenel Tránsito Carvajal
Javier Valcárcel Francisco "Pancho" Robledo
Ana Osorio Daniela Milan
Carlos Augusto Maldonado Ulises Colleti
Jorge Eduardo García Willy Delgado Jr. / Guillermo Cano
José Ramón Blanch Orlando "El Toro" / Ricardo Hernández
Hector Contreras Cifuentes
Alejandro Rentería Santiago's helper
Jimmy Bernal Alexander Wayne
Evelyn Santos Gloria
Ernesto Faxas Marcos Aguilar
Diana Franco Nurse
Nury Flores Petra
Emily Alvarado Alicia Cano (fëmijë)
Michael Matt Agent Colin Phillips
Cristina Figarola Margaret James
D'Michael Haas Felipe Santana
Ana Quintero Motra e Mónica Pérez
(Refernca: IMDb.com)

Transmetimi në Shtetet e Bashkuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Data e lëshimit, emri dhe minutazhi i episodit dhe shikuesit bazuar në transmetimin e Telemundos.
Data Numri Titulli i Episodit Shikuesit Minutazhi
6 gusht 2013 001 Santa finge ser Amanda para destruir a la familia Cano 1,185,000 57 minuta
7 gusht 2013 002 Amanda descubre a Humberto besándose con Lisette 1,297,000 55 minuta
8 gusht 2013 003 Santiago se la juega por Amanda y la besa 1,358,000 54 minuta
9 gusht 2013 004 Francisca le ordena a Humberto eliminar a Willy Delgado 1,125,000 54 minuta
12 gusht 2013 005 Hortensia le prohibe a Mara pisar su librería, y ésta la llama racista 1,341,000 54 minuta
13 gusht 2013 006 Amanda ve a Willy camino a la iglesia y se baja del auto gritando que no está muerto 1,139,000 54 minuta
14 gusht 2013 007 Amanda y Humberto se casan, y en la boda ella se desmaya al oír a Santiago tocar “Santa” 1,172,000 44 minuta
16 gusht 2013 008 Amanda con horror consuma su matrimonio con Humberto 1,023,000 44 minuta
19 gusht 2013 009 Amanda y Santiago son sorprendidos besándose 1,120,000 44 minuta
20 gusht 2013 010 Humberto se sorprende con la visita de un hijo desconocido 1,144,000 43 minuta
21 gusht 2013 011 Santiago descubre que Santa lo ama 1,174,000 44 minuta
22 gusht 2013 012 Humberto sabe la verdadera identidad de Amanda 1,276,000 43 minuta
23 gusht 2013 013 Humberto tortura a Amanda Obligándola a ver las imágenes de Bárbara acosando a Willy 972,000 42 minuta
26 gusht 2013 014 Amanda sospecha que está embarazada 1,178,000 43 minuta
27 gusht 2013 015 Santa está embarazada de Humberto 1,153,000 43 minuta
28 gusht 2013 016 Humberto y Santiago se pelean por Amanda 1,167,000 43 minuta
29 gusht 2013 017 Santa le confiesa a Santiago su pasado 1,368,000 43 minuta
30 gusht 2013 018 Santiago presenta a Willy como su hijo a su familia No 43 minuta
2 shtator 2013 019 Santiago presenta a Willy Jr como su hijo 1,045,000 43 minuta
3 shtator 2013 020 Humberto enfrenta las mentiras de Santiago 968,000 43 minuta
4 shtator 2013 021 Vicente encuentra a Santiago e Inés desnudos 1,194,000 43 minuta
5 shtator 2013 022 Amanda busca recuperar a su hijo 1,150,000 43 minuta
6 shtator 2013 023 Amanda a punto de matar a Gaspar 949,000 44 minuta
9 shtator 2013 024 Amanda acepta huir con Santiago 1,092,000 43 minuta
10 shtator 2013 025 Santiago le confiesa a Amanda su pasado 1,047,000 44 minuta
11 shtator 2013 026 Santiago golpea a humberto por sus mentiras 968,000 43 minuta
12 shtator 2013 027 Vicente mantiene a alguien encerrado en el sótano 948,000 43 minuta
13 shtator 2013 028 Santiago es arrestado para evitar que escape con Amanda 937,000 43 minuta
16 shtator 2013 029 Inés le dice a Santiago que está embarazada 1,113,000 43 minuta
17 shtator 2013 030 Amanda y Humberto discuten y ella cae por las escaleras 1,002,000 43 minuta
18 shtator 2013 031 Amanda pierde a su bebé producto de su caída 1,133,000 37 minuta
19 shtator 2013 032 Humberto le dispara a Orlando y lo mata 1,067,000 44 minuta
20 shtator 2013 033 Georges le aplica inyección a Gaspar para caursarle la muerte 984,000 44 minuta
23 shtator 2013 034 992,000 43 minuta
24 shtator 2013 035 Santiago ve una foto de Willy en el cuarto de Inés 1,098,000 44 minuta
25 shtator 2013 036 Begoña recuerda momentos de pasión con Willy y se siente culpable 1,045,000 43 minuta
26 shtator 2013 037 Inés y Humberto hablan acerca de la falsedad de su embarazo 1,199,000 44 minuta
27 shtator 2013 038 Bárbara descubre que George se robó sus joyas 898,000 43 minuta
30 shtator 2013 039 Humberto anuncia a su familia que tendrán que desalojar la casa 1,005,000 44 minuta
1 tetor 2013 040 Santiago le pregunta al médico de Inés si ella estuvo embarazada antes 1,106,000 44 minuta
2 tetor 2013 041 Amanda le asegura a Pancho que no mató a Orlando 1,043,000 43 minuta
3 tetor 2013 042 Santiago le pregunta a Inés porque tiene una foto de Willy 852,000 43 minuta
4 tetor 2013 043 Amanda acusa a Humberto de drogarla 903,000 43 minuta
7 tetor 2013 044 Willy Jr. le confirma a Francisca que es hijo de Amanda 879,000 43 minuta
8 tetor 2013 045 Willy sigue vivo, estaba secuestrado 1,173,000 43 minuta
10 tetor 2013 046 Amanda y Santiago hacen el amor 1,100,000 44 minuta
11 tetor 2013 047 Inés descubre que Willy sigue con vida 940,000 43 minuta
14 tetor 2013 048 Bárbara descubre a Santiago besando a Amanda 1,047,000 44 minuta
16 tetor 2013 049 Willy intenta ahorcar a Vicente 1,093,000 43 minuta
17 tetor 2013 050 Inés convense a Willy para que la embaraze 1,083,000 43 minuta
18 tetor 2013 051 Los Cano sufren el desalojo de su casa 1,034,000 44 minuta
21 tetor 2013 052 Amanda sorprendida al ver que Paula tiene una relación con George 1,099,000 42 minuta
22 tetor 2013 053 Vicente le revela a Willy que Santa se casó con Humberto 1,011,000 42 minuta
23 tetor 2013 054 Amanda descubre que Humberto conoce su pasado 1,012,000 42 minuta
24 tetor 2013 055 Humberto le confiesa a Amanda su amor 1,091,000 42 minuta
25 tetor 2013 056 Humberto se entera de que Vicente es su verdadero padre 1,136,000 42 minuta
28 tetor 2013 057 Lucy reconoce a Willy Delgado 1,160,000 43 minuta
29 tetor 2013 058 Santiago es secuestrado 1,157,000 43 minuta
30 tetor 2013 059 Franco sentencia a Santiago con un plan terrible 1,002,000 43 minuta
31 tetor 2013 060 Amanda acusa a los Cano de la muerte de Willy Delgado 922,000 44 minuta
1 nëntor 2013 061 Franco logra seducir a Bárbara 1,004,000 42 minuta
4 nëntor 2013 062 Inés le confiesa a Vicente que Willy es el padre de su bebé 1,358,000 44 minuta
5 nëntor 2013 063 Amanda desesperada al no saber de su hijo 1,067,000 43 minuta
6 nëntor 2013 064 Humberto quiere empezar de cero su relación con Amanda 1,118,000 43 minuta
7 nëntor 2013 065 Humberto chantejea a Paula 1,043,000 44 minuta
8 nëntor 2013 066 Amanda le pide a Pancho que exhumar la tumba de Willy 1,025,000 43 minuta
11 nëntor 2013 067 Inés podria perder a su bebé 1,006,000 43 minuta
12 nëntor 2013 068 Santiago llega al hotel a cumplir su primera misión 1,122,000 43 minuta
13 nëntor 2013 069 Amanda le pide a Begoña que vaya a esperar a Willy 1,228,000 43 minuta
14 nëntor 2013 070 Vicente Muere 997,000 44 minuta
15 nëntor 2013 071 Willy se presenta en casa de los Cano 1,263,000 44 minuta
18 nëntor 2013 072 Pancho interroga a todos los presuntos culpables 980,000 44 minuta
19 nëntor 2013 073 Franco hace desmayar a Santa y se la lleva 1,031,000 43 minuta
20 nëntor 2013 074 Santa se entera de la relación entre su madre y su esposo 943,000 43 minuta
21 nëntor 2013 075 Inés le dice a Humberto que deben sacar a Willy del camino 914,000 44 minuta
22 nëntor 2013 076 Amanda afectada por tener que acepta que Humberto la defienda 1,151,000 43 minuta
25 nëntor 2013 077 Santa es condenada a 30 años de prisión 996,000 43 minuta
26 nëntor 2013 078 Santa conoce a La Diabla 1,116,000 44 minuta
27 nëntor 2013 079 Santiago está herido y no se sabe si se va a salvar 1,236,000 43 minuta
29 nëntor 2013 080 Inés rechazo a su hija recién nacida 1,114,000 43 minuta
2 dhjetor 2013 081 Santiago a causa del disparo perdió la memoria 1,270,000 43 minuta
3 dhjetor 2013 082 Santa es llamada la nueva Diabla 1,353,000 44 minuta
4 dhjetor 2013 083 Inés le hace creer a Santiago que ella es Santa Martínez 1,290,000 44 minuta
6 dhjetor 2013 084 Humberto descubre en mal estado a Santa y la besa 1,061,000 43 minuta
9 dhjetor 2013 085 Inés le confiesa a Humberto que Santiago está vivo 992,000 43 minuta
10 dhjetor 2013 086 La Diabla le confiesa a Santa su parentesco con los Cano 1,089,000 44 minuta
11 dhjetor 2013 087 Santiago miente acerca de su amnesia 1,242,000 43 minuta
13 dhjetor 2013 088 Francisca aterrada al ver a Santa 1,116,000 44 minuta
16 dhjetor 2013 089 Santa secuestra a Francisca 1,129,000 43 minutes
17 dhjetor 2013 090 Inés retira todo su dinero del banco 1,278,000 44 minuta
18 dhjetor 2013 091 Humberto le entrega algo a Franco. 1,124,000 44 minuta
18 dhjetor 2013 092 Santa acepta casarse con Franco 1,260,000 44 minuta
20 dhjetor 2013 093 Santa le confiesa a Santiago que mato a Georges en defensa propia 1,014,000 44 minuta
23 dhjetor 2013 094 Francisca aterrada al ver a Alicia entrar a su casa 944,000 43 minuta
26 dhjetor 2013 095 Franco se toma el medicamento y le pide a Humberto que no lo entierre vivo 1,210,000 43 minuta
27 dhjetor 2013 096 Humberto emocionado al ver que Santa vino a buscarlo a él 820,000 44 minuta
30 dhjetor 2013 097 Inés revive milagrosamente 1,076,000 43 minuta
2 janar 2014 098 Humberto descubre su invitación a la fábrica 1,124,000 44 minuta
3 janar 2014 099 La Diabla logra acceder a la computadora de Humberto No 43 minuta
100 Alicia besa a Willy y él despierta impresionado pues no la conoce No 45 minuta
6 janar 2014 101 Santa llega buscando desesperadamente los besos de Santiago 1,033,000 44 minuta
7 janar 2014 102 Todos llegan a la cita de la fábrica 949,000 44 minuta
8 janar 2014 103 Pancho le pide a Inés que busque al asesino de su padre 1,226,000 44 minuta
9 janar 2014 104 Willy le pide a Alicia que se vuelva amiga de Bárbara 1,045,000 43 minuta
10 janar 2014 105 Bárbara comienza a sentirse halagada por los elogios que le hace Alicia 1,033,000 44 minuta
13 janar 2014 106 Paula le dice a Santa que no cree para nada en la historia de René 1,338,000 44 minuta
14 janar 2014 107 Inés golpea y secuestra a Santiago 1,108,000 43 minuta
15 janar 2014 108 Pancho le asegura a Ulises que fue Humberto quien asesinó a su padre 1,033,000 43 minuta
16 janar 2014 109 Humberto le confiesa a su madre que él mató a Vicente 1,154,000 43 minuta
17 janar 2014 110 Santa logra seducir a Humberto 1,035,000 44 minuta
20 janar 2014 111 Santiago le exige a Alicia que se marche de su casa 1,355,000 43 minuta
21 janar 2014 112 Humberto le regala a Santa el costoso anillo delante de todos 1,267,000 44 minuta
22 janar 2014 113 Alicia manipula a Willy para que deje de querer a su madre 1,223,000 44 minuta
23 janar 2014 114 Patricio tortura a Ulises para que le diga quién es su cómplice 991,000 44 minuta
24 janar 2014 115 Santa le pide a Humberto que le confiese si fue él quien mató a Vicente 1,063,000 44 minuta
27 janar 2014 116 Santiago besa con intensidad a Inés 1,210,000 43 minuta
28 janar 2014 117 Santa descubre que Inés es la que ha estado manipulando a su hijo 1,149,000 44 minuta
29 janar 2014 118 Santiago fue testigo del crimen de Humberto 1,266,000 44 minuta
30 janar 2014 119 Alicia feliz de saber que podrán reconstruirle el rostro 1,119,000 44 minuta
31 janar 2014 120 Humberto niega haber asesinado a Ulises 1,020,000 44 minuta
3 shkurt 2014 121 Humberto le dice a Santa que Santiago es mentiroso y muy perverso 1,067,000 44 minuta
4 shkurt 2014 122 Bárbara tiene el rostro desfigurado 1,240,000 44 minuta
5 shkurt 2014 123 Elisa acusa a Humberto de ser el asesino de Lázaro 1,131,000 44 minuta
6 shkurt 2014 124 Santiago se reclama así mismo por haber querido matar a Inés 1,043,000 44 minuta
7 shkurt 2014 125 Santiago le confiesa a Patricio que él fue quién asesinó a Ulises 1,055,000 44 minuta
10 shkurt 2014 126 Humberto es detenido por no asistir al tribunal 1,377,000 39 minuta
11 shkurt 2014 127 Santa descubre que Santiago tiene un trastorno 1,065,000 41 minuta
12 shkurt 2014 128 Inés descubre el escondite de Santiago 1,101,000 44 minuta
13 shkurt 2014 129 Santa cede por fin a la pasión de Humberto 1,130,000 44 minuta
14 shkurt 2014 130 Santiago descubre a Lucy saliendo del cuarto No 44 minuta
17 shkurt 2014 131 Santa le confiesa a Francisca que está enamorada de Humberto 1,083,000 42 minuta
18 shkurt 2014 132 Santiago le dispara a Lucy 1,113,000 41 minuta
19 shkurt 2014 133 Santiago organiza el sitio donde se casará con Santa 1,037,000 42 minuta
20 shkurt 2014 134 Santiago se aprovecha de la debilidad de Inés 977,000 42 minuta
21 shkurt 2014 135 Santiago asesina a Inés 987,000 42 minuta
24 shkurt 2014 136 Santiago le dispara a Santa pero Humberto es quien recibe el disparo 1,220,000 42 minuta

Transmetimi në Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transmetimi i Santa Diablës në Shqipëri filoi më 18 nëntor 2013. Santa Diabla transmetohet nga e Hëna në Premte nga ora 19:40 në Albanian Screen. Minutazhi i një episodi është 30 deri në 35 minuta dhe momentalisht ka arritur në episodin e 71.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Çmimi Kategoria Nominimet Rezultatet
2013 Premios People en Español Telenovela më e mirë Kandidat/e [13]
Aktorja më e mirë Gaby Espino Kandidat/e [14]
Aktori më i mirë Aarón Díaz Kandidat/e [15]
Aktorja më e mirë negative Lis Vega Kandidat/e [16]
Aktori më i mirë negativ Carlos Ponce Kandidat/e [17]
Aktorja më e mirë përkrahëse Virna Flores Kandidat/e [18]
Çifti i Vitit Gaby Espino dhe Aarón Díaz Kandidat/e [19]
Special Beauty Awards Television Beauty Frances Ondiviela Fitues/e [20]
2014 Çmimet e Miami Life Telenovela më e mirë Kandidat/e [21]
Femra më e mirë udhëheqëse Gaby Espino Kandidat/e [21]
Mashkulli më i mirë udhëheqës Carlos Ponce Kandidat/e [21]
Aktorja më e mirë përkrahëse Frances Ondiviela Kandidat/e [21]
Aktori më e mirë përkrahës Javier Valcárcel Fitues/e [21]
Aktorja më e mirë e parë Zully Montero Kandidat/e [21]
Gledys Ibarra Kandidat/e [21]
Aktori më e mirë i parë Gerardo Riverón Kandidat/e [21]
Roberto Mateos Kandidat/e [21]
Aktori më i mirë i ri Lincoln Palomeque Kandidat/e [21]

Transmetimi ndërkombëtarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Kanali Data e fillimit Referime
Flamuri Shtetet e Bashkuara Telemundo 6 gusht 2013 [22][23][24]
Puerto Rico Puerto Riko 16 shtator 2013 [25]
Flamuri Panama TVN [26]
Flamuri Bolivia Unitel 10 tetor 2013 [27]
Flamuri Ekuadori Ecuavisa 14 tetor 2013 [28]
Flamuri El Salvador Canal 2 4 nëntor 2013 No
Flamuri Meksika Gala TV 11 nëntor 2013 [29]
Flamuri Shqipëria Albanian Screen 18 nëntor 2013 No
Flamuri Venezuela Televen 26 nëntor 2013 [30]
Flamuri Republika Dominikane Telesistema 9 dhjetor 2013 [31]
Izraeli Viva 24 dhjetor 2013 [32]
Flamuri Rumania Acasă TV 14 janar 2014 [33]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Këshilltarët Letrare: Tabaré Perez & José Vicente Spataro
 • Redaktor letrar: Juan Manuel Andrade
 • Menaxher Zhvillimi dhe mbikëqyrësi telenovelës letrare:
  Juan Marcos Blanco
 • Development VP telenovela: Roberto Stopello
 • Main Theme: Santa Diabla
 • Fjalët dhe Muzika: Carlos Ponce dhe Aarón Díaz
 • Interpretojnë: Carlos Ponce dhe Aarón Díaz
 • Vendndodhjet: Lily Hurtado & Juliana Zadón
 • Casting Manager: Jessica Caldrello
 • Vendosja e Produktit: Mónica Aguirre
 • Muzika Origjinale: Tulio Cremisini
 • Skenari: Arturo Silva
 • Setting: Juliana Mesa
 • Makjazhi: Martha Fuentes
 • Wardrobe: Cinzia actis Dalo
 • Script: Rosa Pérez dhe José Rafael Oquendo
 • Talent Call: Óscar Saldarriagas
 • Mbikëqyrësi post-prodhimit: Llader Antivar
 • Audio post-production supervisor: Joaquín Fernández Fernández
 • Colorist davinci: Rafael Pérez
 • Muzikaliteti: Rodrigo Maurovich
 • Redaktori: Ellery Albarran
 • Efektet dixhitale: Aldo González
 • Production coordination: Marlly Tatiana Ferro
 • Prodhimet e huaja: Miguel Querales
 • Menaxheri i Produksionit: Vladimir Giménez
 • Producer of study: Fiorella Caricchio
 • Assistant Director: Pedro Perdomo and Vandari Gómez
 • Production Monitoring: Elizabeth Suárez
 • Director Casting & Talent: Gustavo Puerta Serrano
 • Photography Address: Argemiro Saavedra and Joseph Martínez
 • Art direction: Valeria Linana
 • Prodhimi i Përgjithshëm: Paola Alliegro
 • Drejtimi: Luis Manzo & Ricardo Schwartz
 • Producent Ekzekutiv: José Gerardo Guillén
 • Zëvëndës Producent Ekzekutiv: Carmen Cecilia Urbaneja LL.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Publicado por Masquetelenovelas. "Más Qué Telenovelas: Gaby Espino será la "Santa Diabla" de Telemundo". Masquetelenovelas.blogspot.com. Marrë më 1 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Más Qué Telenovelas: Gaby Espino, Aarón Díaz y C. Ponce en "Santa Diabla"". Masquetelenovelas.blogspot.com. Marrë më 1 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Llega una diabla muy santa
 4. ^ "'Santa Diabla': los protagonistas estuvieron en Los Angeles compartiendo con fans (FOTOS)". Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2014. Marrë më 10 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Gaby Espino, Aarón Díaz y Carlos Ponce protagonizarán Santa diabla, nueva novela de Telemundo". People en Espanol. 3 qershor 2013. Marrë më 30 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Aarón Díaz firma contrato con Telemundo: "Siempre me han gustado los cambios"". 8 maj 2013. Marrë më 30 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Aarón Díaz y Carlos Ponce cantan juntos por primera vez". 5 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2014. Marrë më 30 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Aarón Díaz y Carlos Ponce cantan el tema de Santa diabla; escúchalo aquí". 5 gusht 2013. Marrë më 30 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ ""Santa Diabla" y "La Raíz del Mal", lo nuevo de José Ignacio Valenzuela". 28 maj 2013. Marrë më 30 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Grabaciones de ¨Santa Diabla¨, con Gaby Espino ¡Iniciarán a finales de este mes!". 2 maj 2013. Marrë më 30 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Gaby Espino: "Santa Diabla me hizo crecer..."". 13 dhjetor 2013. Marrë më 30 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Publicado por Masquetelenovelas. "Más Qué Telenovelas: Aarón Díaz protagonizará telenovela con Gaby Espino". Masquetelenovelas.blogspot.com. Marrë më 1 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ TELENOVELA DEL AÑO
 14. ^ MEJOR ACTRIZ
 15. ^ MEJOR ACTOR
 16. ^ MEJOR VILLANA
 17. ^ MEJOR VILLANO
 18. ^ MEJOR ACTRIZ SECUNDARIA
 19. ^ PAREJA DEL AÑO
 20. ^ "Kimberly Dos Ramos y otros artistas son premiados con los Special Beauty Awards". Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2014. Marrë më 25 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ a b c d e f g h i j "MIAMI LIFE AWARDS GANADORES 2014". Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2014. Marrë më 11 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Hoy capítulo especial de "Santa diabla"". telemundohouston. 1 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2014. Marrë më 14 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Telemundo Local (3 janar 2014). "Gran estreno de la telenovela Santa Diabla este 6 de agosto de 2013". starmedia.com. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 17 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Para febrero "Camelia La Tejana"". 16 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2014. Marrë më 18 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "PROMO: ¨Santa Diabla¨ se estrena el lunes por Telemundo PR". tvboricuausa.com. 12 shtator 2013. Marrë më 30 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "[Panamá] TVN estrena próximamente, ¨Santa Diabla¨". tvboricuausa.com. 3 shtator 2013. Marrë më 30 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Una 'Santa diabla' llega a Unitel en busca de venganza". la-razon.com. 10 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2013. Marrë më 12 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "'Santa Diabla' se verá por la señal de Ecuavisa". eldiario.ec. 11 tetor 2013. Marrë më 12 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ ""Santa Diabla" llega a México; hoy gran estreno por Gala TV. Con Maxine Woodside". radioformula. 11 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2014. Marrë më 21 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "[Venezuela] ¨Santa Diabla¨ se estrena por Televen". tvboricuausa.com. Marrë më 4 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Santa Diabla Muy Pronto". 25 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2013. Marrë më 29 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "סנטה דיאבלה - על הסדרה". Marrë më 25 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Santa diabla, in curand, ACASA". acasatv.ro. Marrë më 14 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]