Jump to content

El rostro de Analia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Fytyra e Analia-s)

El Rostro de Analía (Fytyra e Analias) është një telenovelë në gjuhën spanjolle prodhua nga Telemundo, e xhiruar në Los Angeles ne 2008. Është shkruajtur nga shkrimtari venezuelan Humberto "Kiko" Olivieri, me regjisor David Posada dhe Danny Gavidia dhe bazuar në telenovelën venezuelane e vitit 1990 María, María me Arturo Peniche. Në SHBA transmetimi i saj filloi me 20 tetor 2008, dhe do vazhdoj deri në prill 2009, ndërsa në Shqipëri ajo fillon transmetimin e saj në Top Channel me 25 mars 2009 dhe eshte perfunduar ne episodin final 30 dhjetor 2009.

Ambicia, hakmarrja, dhe bota kriminale e Los Angeles, gërshetojnë një komplot kundër Mariana Montiel (Gaby Espino), një e re dhe biznesmenë e suksesshme, presidentja e kompanise ajrore ekzekutive "Angels", kompani e themeluar nga i ati, që zbulon se burri i saj e tradhton me vete kushërirën e saj Sara (Maritza Rodríguez). Sara është e bukur, ambicioze dhe shume rrezikshme, grua e përfshire ne mafie së trafikut të drogës duke qene ortake me Riki Montanen (bosi me i rrezikshem i bandave te Manhattan), e cili do të bëjë gjithçka për të marrë atë që ajo e dëshiron. Kur Mariana zbulon të vërtetën e tmerrshme, ajo e lë shtëpinë e saj vetëm për t'u takuar ballë për ballë me një grua që u është dërguar për të vrarë e atë. Pas një përpjekje të saj, ajo humb jetën nga një aksident me makinë, që e lë te shfytyruar, por Mariana është shpëtuar nga një shkencëtar (Daniel Lugo) që kujton se ajo ne fakt është Analia, dhe gabimisht e bën atë me fytyrën e Analias, duke ndryshuar kursin e saj të jetës. Në pamundësi për të kujtuar asgjë nga e kaluara e saj, dhe tani me fytyra e Analía (Elizabeth Gutierrez), gruas që u përpoq ta vriste, Mariana është e detyruar të përballet me të shkuarën e errët dhe e rrezikshme te saj si "vrasëse". Nga ky moment, ajo do të jetojnë një jetë të dyfishtë, një betejë me dashurinë e saj dhe dëshira për hakmarrje. Më së fundi ajo do të jetë e detyruar për të vendosur nëse ajo mund të fali në mënyrë që të gjejnë lumturinë, edhe në qoftë se ajo ka për të pranuar që te jetoj në hijen e Analías

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]