Elizabeth Gutierrez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elizabeth Gutierrez
Fotoporteti
Emri Elizabeth
Mbiemri Gutierrez
Lindur më 1 prill 1979
Lindur në Los Angeles
Kombësia Meksikane
Shtetësia Meksikane
Amerikane
Profesioni Aktore

Elizabeth Gutierrez (e lindur më 1 prill, 1979) është një aktore dhe modele meksikane-amerikane.

Edukimi dhe jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elizabeth Gutierrez ka lindur me 1 prill te vitit 1979.Gutierrez ka lindur në ShBA Shtetet

Skeda:William levy 4 102108.jpg

e Bashkuara të Amerikës më nga prindër meksikan. Ajo është më e reja nga gjashtë motra dhe një vëlla, ajo është shpërngulur në Jalisko, Meksiko kur ishte pesë vjeçe të studionte. Ajo u kthye prapë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kur u bë dhjet vjeç.Elizabeth Gutierrez është e martuar me aktorin kuban William Levy Gutierrez. Ato te dy per here te pare u takuan tek emisioni Protagonistas De Novelas 2.Gutierrez dhe Levy kane nje djale i cili është 3 vjec.Ai quhet Cristopher Alexander.Gutierrez ka luajtur ne shume tenelovela,por me e famshmja ka qene tenelovela EL ROSTRO DE ANALIA ku ajo korri fame te madhe.Tani ajo ka luajtur nje rol tek tenelovela CORAZON SALVAJE.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eli morri pjesë në një reality show "Protagonistas de novela 2" (garë). Ajo gjithashtu është shfaqur si modele në programin "The Price is Right" (Çmimi është e drejta). Telenovela saj e parë ishte Olvidarte Jamas ku ka punuar me aktorin kuban William Levy. Ajo dhe Levy gjithashtu punuan së bashku në telenovelën Acorralada ku personazhi i saj Paola vdiq nga një aksident.

Levy ishte pranuar të bëhej pjesë e produksionit Televisa "Pasion". Së bashku me djalin e tyre udhëtuan për në Meksiko. Roli saj i parë kryesor ishte në telenovelën Amor Comprado(dashuri me kontrat), ku shkëlqeu krahas Jose Angel Llamas. Në vitin 2008, ajo arriti suksesin e saj më të madh tani për tani ku filloi të punonte për Telemundon në një telenovelë shumë të suksesshme "El rostro de Analia" (fytyra e Analisë). Dhe tani së fundmi ajo ka pranuar një rol në telenovelën Corazon salvaje e cila është duke u shfaqur në Televisa. Dhe në vitin 2010 ajo ka luajtur ne Telenovelen El fantasma De Elena ku ishte protagoniste ne ate novel

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elizabeth Gutierrez ka një djalë Christopher Alexander (2006) me aktorin William Levy dhe tashme kane poashtu nje vajzë te quajtur Kailey Levy Gutierrez 2010. Ku në këtë vit më 6 mars mbushi 1 vjet .

Filmatografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Film roli
2010 El Fantasma de Elena Elena Lafe
2009-2010 Corazon salvaje Rosenda Montes de Oca
2008-2009 El rostro de Analia Analia/Mariana Montiel
2008 Fotonovela Melanie
2007-2008 Amor Comprado Mariana Gonsales
2006-2007 Acorralada Paola
2006 Olvidarte Jamas Isabella