Jump to content

Amezaiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peshk i artë amezaiku nga Shinri Tezuka

Amezaiku (飴 細 工) është arti japonez i artizanatit të ëmbëlsirave. Një artist merr mizuame me shumë ngjyra dhe, duke përdorur duart dhe mjetet e tjera të tilla si piskatore dhe gërshërë, krijon një skulpturë. Artistët amezaiku gjithashtu pikturojnë karamelet e tyre të skalitura me ngjyra ushqimore për t’i dhënë veprës së përfunduar më shumë karakter. Kafshët dhe insektet janë forma të zakonshme amezaiku të krijuara për t'u tërhequr fëmijëve. Karakteret e ndërlikuara të kafshëve krijohen me shpejtësinë e ekspertëve. Disa artistë të amezaikut janë gjithashtu interpretues të rrugës që kryejnë truket magjike dhe tregojnë histori së bashku me argëtimin e tyre me artizanale karamele.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë periudhës Heian, arti i amezaiku u përdor në Japoni për blatime karamele të bëra në tempuj në Kyoto.[1] Zanati amezaiku u përhap përtej tempullit gjatë periudhës Edo, kur shumë forma të interpretimit në rrugë lulëzuan në Japoni[2] dhe kur përbërësi i saj bazë, mizuame, u bë gjerësisht i disponueshëm.[3]Edo ajo u shfaq në formën e saj të tanishme artistike.[4] [5]

Metodat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baza e ëmbëlsirave përgatitet paraprakisht, duke përdorur një recetë shurupi të ngrirë që kërkon monitorim të kujdesshëm për të siguruar qëndrueshmëri dhe pamjen e duhur. Përzierja gatuhet dhe tërhiqet me dorë, dhe formohet në një top të madh për tu ruajtur derisa të jetë gati për t’u përdorur. Tek stalla, topi i karamelave nxehet për ta bërë atë përsëri të zbatueshëm. Artisti vendos dorën në masën e nxehtë për të mpiksur materialin e nevojshëm; edhe kjo është një aftësi, pasi artisti duhet të mësojë të tolerojë nxehtësinë e dhimbshme të mediumit. Karamele e nxehtë rrokulliset dhe montohet shpejt në një shkop, pastaj tërhiqet, shtrembërohet dhe kapet në formë, zakonisht një kafshë e një lloji dhe shpesh e ndërlikuar. Shpejtësia është e nevojshme për artin pasi skulptura duhet të përfundojë para se karamele të ftohet dhe të forcohet përsëri.[6]

Një metodë e përdorur më parë për të skalitur amezaiku ishte duke u hedhur në karamele me anë të një kashte, të ngjashme me defektin e xhamit. Kjo praktikë u ndalua përfundimisht në Japoni si joigjenike, megjithëse mund të përdoren mënyra të tjera për futjen e ajrit të fryrë.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Colors of Cool" (në anglisht). Public Relations Office, Government of Japan. Marrë më 25 janar 2013.
  2. ^ Inaba, Chiho; Maruoka, Yukari; Ishikawa, Airi (13 shkurt 2010). "Amezaiku". The Kyoto Project (në anglisht). Kyoto University of Foreign Studies. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2017. Marrë më 11 dhjetor 2014.
  3. ^ Wetherille, Kelly (3 prill 2014). "Candy Made With Craftsmanship". New York Times (në anglisht). Marrë më 5 mars 2016.
  4. ^ "Amezaiku history". Amezaiku (në japonisht). 2002. Marrë më 21 dhjetor 2015.
  5. ^ "飴細工" [Amezaiku]. Encyclopedia of Japanese Culture (në japonisht). 2004. Marrë më 22 dhjetor 2015.
  6. ^ a b Kiritani, Elizabeth (1995). Vanishing Japan: Traditions, Crafts, & Culture (në anglisht) (bot. 1st). Rutland, Vt.: C.E. Tuttle. fq. 18–21. ISBN 978-0-8048-1967-1.