Ana María Cuervo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ana María Cuervo
Ana Maria Cuervo.jpg
U lind në14 korrik 1966
ShtetësiaSpanjolle
ShkollimiUniversiteti i Valencias,[1] Universiteti Tufts
Karriera shkencore
FushatBiokimi, biologjia molekulare, biologjia e qelizave, autofagia dhe plakja njerëzore
InstitucionetShkolla e Mjekësisë Albert Einstein

Ana María Cuervo (14 korrik 1966, Barcelonë)[2] është një biologe e qelizave spanjolle.

Ajo studioi mjekësi në Universitetin e Valencias, ku u diplomua në vitin 1990. Në vitin 1994 mbrojti tezën e doktoraturës në biologjinë e qelizave, që i përkiste Institutit të Hetimeve Citologjike të Valencias. Nga viti 1995 deri në vitin 1998 kryen kërkime shkencore në Universitetin Tufts, duke vazhduar në universitet deri në vitin 2001 si profesore asistente. Prej atij viti, ajo gjithashtu u bë profesore asistente në Shkollën Mjekësore Albert Einstein në Universitetin Yeshiva në Nju Jork.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Autofagia y Parkinson
  2. ^ "Ana Maria Cuervo, MD PhD" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 prill 2015. Marrë më 17 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)