Anastas Lula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Anastas Lula themelues i Grupit të të Rinjve, themelues i PKSH-së, përjashtohet nga partia në 1942 si fraksionist.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U dërgua në çetën e Skraparit, në Gllavë të Tepelenës u vra në fund të marsit ose fillim të prillit 1943 prej Ramiz Aranitasit në bashkëpunim me Gjeli Argjirin dhe Orhan Frashërin[1].

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dervishi K., Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së, Tiranë: 55, 2016. fq. 253. ISBN 978-9828-106-38-4

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.