Andranik Ozanjan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Andranik Ozanian)
Shko te: navigacion, kërko
Andranikpasha.JPG

Andranik Ozanian (Անդրանիկ Թորոսի Օզանյան, 1865 - 1927) është një gjeneral-major armen, aktivist politik dhe luftëtar i lirisë, hero kombëtar i Armenisë.

Bibliografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • The Armenian People from Ancient to Modern Times: Foreign Dominion to Statehood: edited by Richard G. Hovannisian.