Jump to content

Andrea Durrësaku (kryepeshkop)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Andrea Durrësaku (italisht: Andrea da Durazzo [1] lindur rreth mesit të shekullit XIV - vdekur më 13 qershor 1393). Andrea (Ndre) Durrësaku në fillim të viteve 1380 ka qenë profesor i Universitetit Mesjetar të Durrësit ndërsa më 27 maj të vitit 1388 caktohet kryepeshkop i Republikës së Raguzës (Dubrovnikut) ku qëndroi deri në vdekjen e tij më 13 qershor të vitit 1389. [2] Lidhur me jetën e tij nuk ka shumë të dhëna dhe përveq kësaj nganjëherë ngatërrohet me peshkopin Ndre Durrësaku (Andrea Durrësaku).[3]

  1. ^ https://www.catholic-hierarchy.org/bishop/bdurazaa.html
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2022. Marrë më 24 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ https://www.catholic-hierarchy.org/bishop/bduraza.html