Andrea Ekonomi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrea Ekonomi
U lind në(1879-07-14)korrik 14, 1879
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Profesionieducator, activist
Çmimet People's Teacher

Andrea Ilia Ekonomi (14 korrik 1879 - 11 mars 1934) ishte një mësues shqiptar, patriot dhe intelektual. Së bashku me Pal Xhumarin, ai përfaqësoi Kavajën në Kongresin e Kishave të Beratit në 1922.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andrea Ekonomi lindi në Kavajë në familjen e njohur Ekonomi. Pas përfundimit të studimeve në shkollën lokale greke në vendlindjen e tij ai vazhdoi të studionte për një periudhë të shkurtër në Rumani. Ai u kthye në shtëpi në 1902 dhe filloi të mësonte shqip të shkruar për popullsinë vendase pavarësisht nga të papëlqyerat nga autoritetet qendrore osmane. Ekonomi më vonë do të transferohej në Egjipt dhe atje u njoh me intelektualët Jani Vruho dhe Thanas Tashko. I bindur të kthehej në shtëpi nga autoritetet osmane, ai u transferua në qytetin jugor të Gjirokastrës në 1908 ku hapi shkollën e parë zyrtare sekulare të gjuhës shqipe atje, "Iliria". Në 1913, ai u zgjodh president i shoqërisë "Ditunia" e cila luftonte për të promovuar arsimin në një nivel kombëtar. Pas largimit të Princit Wied si shumë shqiptarë të tjerë, Ekonomi migroi në Bari, Itali. Ai u kthye në shtëpi në 1920 dhe dy vjet më vonë u zgjodh si një nga delegatët për të përfaqësuar Kavajën në Kongresin e Kishës të Beratit, i cili themeloi Kishën Ortodokse Shqiptare autonome. Ekonomi vdiq papritur dhe me dyshim në vitin 1934 në një spital në Tiranë . Më 26 nëntor 1962, ai u dha pas vdekjes Urdhrin "Për Detyrat Patriotike Klasa III". dhe më 10 dhjetor 1992, iu dha titulli "Mësues i Popullit".[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Short Biography" (në anglisht).