Andrea Parker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Andrea Parker
Aparker.jpg
Informacione personale
Vendlindja Southern California, ShBA


Andrea Parker lindi më 8 mars 1970Southern California, ShBA. Është një aktore amerikane.

Andrea Parker lindi si fëmija më e vjetër prej 4 fëmijë në Monterey County. Me 6 vjet filloi ajo të interesohet për muzikë dhe kërcim dhe marri pjesë te kurset e baletit për rini në New York, San Francisco dhe Cleveland. 1984 ne moshën e 15 vjet marri një punë te baleti i San Francisco, ku ajo 3 vite ndenjti.

Pastaj u kthy Parker në Southern California dhe e filloi një karrierë si kërcimtare. Ajo pati paraqitje në videos, në reklama dhe moda shou. Pasi që ajo 5 vjet e vizitoi kursin e aktrimit, një menegjere e pa në lojën Fine LineLos Angeles dhe e angazhoi për episoden e Seinfeld The Contest.

Me paraqitjet e saj si Linda Farrell në serinë Emergency Room si femra e Dr. Doug Ross dhe si togerja Caitlin Pike në JAG u be ajo më e njohur. Rolin më të madhë e pati ajo me rolin e Miss Parker në serinë misteri The Pretender.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]