Andrest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Andrest
Komunë
noform
Pamje nga Andrest
Stema_figura
Vendndodhja
Andrest is located in Franca
Andrest
Andrest
43°19′03″V 0°03′43″L / 43.3175°V 0.0619°L / 43.3175; 0.0619Koordinatat: 43°19′03″V 0°03′43″L / 43.3175°V 0.0619°L / 43.3175; 0.0619
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Occitanie
Departamenti Hautes-Pyrénées
Qarku Arrondissement Tarbes
Kantoni Vic-en-Bigorre
Kryetari Francis Plénacoste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.19 km2
Lartësia 254 m (m.n.d.)
Popullsia 1420 banorë
Dendësia 229 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 65390
INSEE 65007


Andrest është një komunëFrancë. Aurensan bën pjesë në departamentin Hautes-Pyrénéesrajonit Occitanie. Komuna ka një popullsi prej 1420 banorë dhe sipërfaqe 6.19 km².

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793644—    
1800682+5.9%
1806657−3.7%
1821767+16.7%
1831866+12.9%
1836822−5.1%
1841826+0.5%
1846864+4.6%
1851864+0.0%
1856824−4.6%
1861851+3.3%
1866800−6.0%
1876723−9.6%
1881745+3.0%
1886719−3.5%
1891679−5.6%
1896697+2.7%
1901702+0.7%
1906647−7.8%
1911648+0.2%
1921590−9.0%
1926621+5.3%
1931641+3.2%
1936641+0.0%
1946668+4.2%
1954682+2.1%
1962738+8.2%
1968713−3.4%
1975881+23.6%
19821.002+13.7%
19901.253+25.0%
19991.229−1.9%
20051.303+6.0%
20061.306+0.2%
20081.339+2.5%
20091.376+2.8%
20101.414+2.8%
20111.421+0.5%
20121.430+0.6%
20131.420−0.7%
20141.411−0.6%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Andrest – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale