Aneto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Foto
Aneto
3,404 metra
Aragon, Spanjë
42°37′56″V 00°39′28″L / 42.63222°V 0.65778°L / 42.63222; 0.65778


Aneto është mali më i lartë në Pirenetë dhe në Aragon dhe është mali i tretë më i lartë në Spanjë. Aneto ndodhet në provincën Huesca, 4 milje në jug me kufirin francezë. Aneto ka akullnanë më të madh në Spanjë i cili ka qenë 79.6 hektarë më 2005.