Angelo Anquilletti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Angelo Anquilletti
Të dhënat personale
Data e lindjes25 prill 1943
Vendi i lindjesSan Donato Milanese, Italia
Data e vdekjes9 janar 2015
Vendi i vdekjesMilan, Itali
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1961–1964Solbiatese90(0)
1964–1966Atalanta48(0)
1966–1977Milan278(0)
1977–1979Monza41(0)
Gjithsej457(0)
Ekipi kombëtar
1969Italia2(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Angelo Anquilletti (25 prill 1943 – 9 janar 2015) ishte futbollist italian i cili ka luajtur si mbrojtës. Ai ishte i njohur për aftësinë e të lexuar lojën. Gjatë karrierës së tij në Milan, ai kishte numrin 2 në fanellë. Ai ka luajtur 326 lojëra në Serie A në skuadrën Atalanta dhe Milan dhe 41 lojëra në Serie B edhe pse nuk ka mundur të shënoj asnjë golë gjatë karrierës së tij. Ai poashtu ka luajtur në kombëtaren italiane. Ai vdiq për shkak një sëmundje të gjatë që kishte.[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "AC Milan mourns Anquilletti". acmilan.com. Marrë më 9 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "TOUCHING TRIBUTE TO ANGELO ANQUILLETTI". acmilan.com. 12 janar 2015. Marrë më 2 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)