Jump to content

Ankthi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një aplikant për punë që shfaq një konfigurim të fytyrës që në kultura të caktuara është një shprehje shqetësimi.

Ankthi është një emocion i karakterizuar nga një gjendje e pakëndshme trazimi të brendshëm, shpesh i shoqëruar nga sjellje nervoze, të tilla si ecja poshtë e lart, ankesa somatike, dhe ripërtypje.[1] Janë ndjesitë subjektivisht të pakëndshme të lemeritjes ndaj ndodhive që priten, të tilla si ndjenja e vdekjes së afërt.[2] Ankthi nuk është i njëjtë me frikën, që është një përgjigje ndaj një kërcënimi të vërtetë apo të perceptuar menjëherë,[3] ndërsa ankthi është pritshmëria e një kërcënim të ardhshëm. Ankthi është një ndjenjë meraku dhe shqetësimi, zakonisht i përgjithësuar dhe jo i fokusuar si një mbireagim ndaj një situate që shihet vetëm subjektivisht cënuese.[4] Zakonisht shoqërohet me tension muskulor, parehati, lodhje dhe probleme me përqendrimin. Ankthi mund të jetë me vend, por kur përjetohet rregullisht, individi mund të vuajë nga një çrregullim ankthi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Seligman, M.E.P.; Walker, E.F.; Rosenhan, D.L. (2001). Abnormal psychology (në anglisht) (bot. 4th). New York: W.W. Norton & Company.Stampa:Page needed
  2. ^ Davison, Gerald C. (2008). Abnormal Psychology. Toronto: Veronica Visentin. fq. 154. ISBN 978-0-470-84072-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ American Psychiatric Association (2013). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (bot. Fifth). Arlington, VA: American Psychiatric Publishing. fq. 189. ISBN 978-0-89042-555-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Bouras, N.; Holt, G. (2007). Psychiatric and Behavioral Disorders in Intellectual and Developmental Disabilities (bot. 2nd). Cambridge University Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Stampa:Page needed

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]