Anna Tomova-Sintov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anna ( lindur më 22 shtator 1941, në Stara Zagora, Bullgari) është një soprano bullgare që ka kënduar në të gjitha shtëpitë kryesore të operës në të gjithë botën në një repertor që përfshin Mozart, Rossini, Verdi, Puccini, Wagner dhe Strauss . Ajo shijoi një marrëdhënie veçanërisht të ngushtë profesionale me dirigjentin Herbert von Karajan nga 1973 deri në vdekjen e dirigjentit në 1989.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tomowa-Sintow filloi të studiojë piano në moshën gjashtë vjeç. Në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçare ajo fitoi një konkurs kombëtar të këndimit. Më vonë ndoqi Konservatorin Kombëtar të Sofjes, ku studioi zërin me Profesor Georgi Zlatev-Tcherkin dhe soprano Katia Spiridonowa dhe u diplomua me diploma në zë dhe piano, duke bërë debutimin e saj në skenë, si Tatiana në Eugene Onegin të Çajkovskit . Pas diplomimit, ajo iu bashkua studios së Operës në Leipzig Opera, ku, në vitin 1967, ajo bëri debutimin e saj profesional si Abigaille në Nabucco të Verdi. Ndërsa me këtë kompani ajo ndërtoi repertorin e saj me rolet kryesore në Madama Butterfly të Puccini dhe Manon Lescaut ; La traviata e Verdi, Il trovatore dhe Otello ; Mozart's Don Giovanni ; Arabella e Strauss; dhe Die Zaubergeige i Werner Egk . Për këto role ajo studioi me drejtorin e muzikës së kompanisë, Profesor Paul Schmitz, i cili kishte studiuar me Richard Strauss.

Në 1972, ajo ishte e ftuar të bashkohej me Deutsche Staatsoper Berlin, ku u emërua "Këngëtarja e dhomës" gjatë vitit të parë të saj. Në Berlin ajo vazhdoi të zgjerojë repertorin e saj me role drejtuese në Mozart's The Marriage of Figaro and Così fan tutte, Verdi's Aida, Tosca Puccini, Tugeka Tchaikovsky Eugene Onegin, Wannner's Tannhäuser and Lohengrin, and Arraadne a Strauss's auf Naxos and Der Rosenkavalier .

Në 1973, Tomowa-Sintow dëgjoi audicionin për dirigjentin Herbert von Karajan për premierën e ardhshme botërore të komedisëmirëfilltë të Carl Orff, De Temple, në Festivalin e Salzburgut . Ai e punësoi atë menjëherë, dhe për shtatëmbëdhjetë vitet e ardhshme (deri në vdekjen e Karajanit) të dy kanë punuar shpesh së bashku në shtëpitë e operave, sallat e koncerteve dhe studiot e regjistrimit nëpër botë. Karajan e quajti Tomowa-Sintow "talentin më të madh që kam hasur gjatë viteve të kaluara". Nga viti 1973 deri në 1991, Tomowa-Sintow ishte një mysafir i përhershëm i Festivalit të Salzburgut. Me atë maestro, ajo regjistroi Le nozze di Figaro (1978), Lohengrin (përballë René Kollo dhe Dunja Vejzovic, 1976–81) dhe Der Rosenkavalier (me Agnes Baltsa dhe Janet Perry, 1982).

Tomowa-Sintow bëri debutimin e saj në San Francisko në 1974, si Donna Anna në Don Giovanni .

Regjistrimi i saj i Ariadne auf Naxos me James Levine dhe Filharmonic të Vjenës fitoi çmimin Grammy në 1988 për Regjistrimin më të Mirë në Opera .

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]