Jump to content

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve "Shota"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ansambli "Shota"
Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve "Shota"
Selia e Ansamblit "Shota"
ShkurtesaAKKV "Shota"
Formuar më1964
LlojiAnsambël profesionist
VendndodhjaPrishtinë, Kosovë
Drejtor
Mehmed Xhemajli

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve "Shota", i njohur shkurt si Ansambli "Shota"[1] ose AKKV "Shota",[2] me qendër në Prishtinë është përfaqësues i folklorit të Kosoves në arenën e folklorit ndërkombëtar.

Ansambli "Shota" është një nga ansamblet më të njohura dhe më të vjetra folklorike në Kosovë. I themeluar në vitin 1948 në Prishtinë, fillimisht si një shoqëri kulturore-artistike, "Shota" mori statusin e ansamblit profesional nga Kuvendi i Kosovës në vitin 1964. Ky ansambël ka luajtur një rol të rëndësishëm në promovimin dhe ruajtjen e kulturës dhe traditave shqiptare përmes muzikës, kërcimeve dhe kostumeve tradicionale.[3]

Ansambli "Shota" nuk është vetëm një grup artistik, por një institucion kulturor që ka luajtur dhe vazhdon të luajë një rol kyç në ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore shqiptare. Me një histori të gjatë dhe të pasur, ky ansambël vazhdon të jetë një simbol i identitetit dhe kulturës shqiptare, duke e pasuruar atë me performanca të jashtëzakonshme dhe një përkushtim të palodhur ndaj traditave.[4]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ansambli "Shota" u themelua në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore, në vitin 1948, një kohë kur identiteti kulturor shqiptar në Kosovë po përpiqej të riafirmohej. Emri "Shota" është zgjedhur në nder të heroinës kombëtare Shotë Galica, e cila ishte një luftëtare e shquar e çështjes shqiptare në fillim të shekullit të 20-të. Që nga fillimet e tij, ansambli ka pasur për qëllim të prezantojë skenikisht folklorin burimor të "kombeve dhe kombësive të Kosovës."

Repertori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Repertori i Ansamblit "Shota" përfshin një gamë të gjerë të muzikës dhe kërcimeve tradicionale shqiptare nga të gjitha rajonet e Kosovës dhe më gjerë. Ata interpretojnë këngë tradicionale, melodi popullore dhe valle që pasqyrojnë zakonet dhe traditat e ndryshme të popullit shqiptar. Këngët dhe vallet e tyre shpesh shoqërohen nga instrumente tradicionale si çiftelia, lahuta, dajreja dhe fyelli.

Performancat e tyre janë të njohura për saktësinë dhe autenticitetin e tyre, duke u kujdesur që çdo detaj, nga kostumet deri te lëvizjet e valleve, të jetë sa më i afërt me traditën origjinale. Kostumet tradicionale, të cilat janë një pjesë e rëndësishme e performancës, janë të punuara me dorë dhe pasqyrojnë stilin dhe artin e rajoneve të ndryshme shqiptare.

Arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë dekadave, Ansambli "Shota" ka fituar shumë çmime dhe mirënjohje si brenda ashtu edhe jashtë Kosovës. Në vitet '60, "Shota" u bë njëri nga institucionet më të rëndësishme të jetës kulturore në Kosovë, duke përfaqësuar koloritin dhe pasurinë e folklorit të vendit në skenat vendore dhe ndërkombëtare. Ansambli ka marrë pjesë në turne të ndryshme në mbarë botën dhe e ka bërë të njohur gjithandej traditën kulturore të vendit, kryesisht atë shqiptare.

Arena ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ansambli "Shota" është prezantuar në shumë vende të botës, duke përfshirë Çekosllovakinë (1965), Zvicrën, Francën, Belgjikën (1966), Holandën, Luksemburgun, Turqinë (1967), Gjermaninë Lindore, BRSS-në (1970, 1974), Shqipërinë (1973), Gjermaninë, Italinë (1980), SHBA-në (1987). Edhe në vitet '90, ansambli veproi në kuadër të institucioneve të Kosovës, duke u paraqitur në Turqi, Zvicër, Francë, Mal të Zi, Kosovë dhe Preshevë.[5]

Çmimet dhe sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dëshmi e sukseseve të Ansamblit "Shota" janë çmimet prestigjioze në shumë festivale ndërkombëtare. Disa nga çmimet më të rëndësishme përfshijnë vendin e katërt në Tunizi (1969), vendin e dytë në Dizhon të Francës (1986), vendin e tretë në Seul të Koresë së Jugut, vendin e dytë në Buyukçekmeçe të Turqisë, vendin e parë në Bursa të Turqisë, vendin e parë në Sicili dhe vendin e parë në Bullgari (2014). Gjithsej, Ansambli "Shota" ka realizuar rreth 7,000 prezantime skenike.[6] [7]

Pas Luftës së Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas luftës së vitit 1999, Ansambli "Shota" u riorganizua si institucion, ribëri programin dhe mori atributin e Ansamblit kombëtar të këngëve dhe valleve. Ky riorganizim ka ndihmuar në vazhdimin e misionit të ansamblit për ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore shqiptare, duke e pasuruar atë me performanca të jashtëzakonshme dhe një përkushtim të palodhur ndaj traditave.

Roli kulturor dhe edukativ[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç performancave, Ansambli "Shota" ka luajtur një rol të rëndësishëm në edukimin dhe trajnimin e gjeneratave të reja të artistëve. Ata organizojnë kurse dhe trajnime për të rinjtë që janë të interesuar në muzikën dhe vallet tradicionale, duke siguruar që këto tradita të mbeten gjallë dhe të vazhdojnë të kultivohen edhe në të ardhmen.

Impakti social dhe kombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ansambli "Shota" është një simbol i rëndësishëm i identitetit kombëtar shqiptar në Kosovë. Përmes aktiviteteve të tyre, ata kanë kontribuar në ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore shqiptare dhe kanë ndihmuar në forcimin e ndjenjës së identitetit dhe unitetit kombëtar. Aktivitetet dhe performancat e tyre kanë qenë një burim krenarie për shumë shqiptarë dhe kanë luajtur një rol të rëndësishëm në promovimin e vlerave dhe traditave shqiptare në botë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Xholi, Zija; Vejsiu, Ylli (2008). Fjalor enciklopedik shqiptar (bot. Botim i ri.). Tiranë: Akademia e Shkencave e Shqipërisë. ISBN 978-99956-10-27-2.
  2. ^ "Rregullore (MKRS) Nr. 11/2016 e Punës për Funksionimin e Brendshëm të AKKV "Shota"" (PDF). Ministria e Kultures, Rinise dhe Sportit. Marrë më 2 gusht 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Ansambli "Shota" gërmon në traditë, nga Ulqini merr "Vallen e peshkatarëve"". Ulqini Online - Lajme nga Ulqini, Ana e Malit, Kraja, Tivari, Tuzi, Plava dhe Gucia (në anglishte amerikane). Marrë më 2024-06-10.
  4. ^ "Ansambli "Shota" nderohet me medaljen e Skënderbeut". Bota Sot (në anglisht). Marrë më 2024-06-10.
  5. ^ "Ansambli "Shota" do të performojë në Kroaci". Gazeta Online INSAJDERI (në anglisht). Marrë më 2024-06-10.
  6. ^ Z, Sh (2024-05-22). "Ansambli "Shota" fiton çmim në Gjermani". Klan Kosova. Marrë më 2024-06-10.
  7. ^ "Ansambli 'Shota', edhe në Korenë e Jugut". Albinfo. 2019-09-19. Marrë më 2024-06-10.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]