Anton Papleka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anton Papleka
Emri Anton
Mbiemri Papleka
Lindur më 1945
Lindur në Lekbibaj , Tropojë
Kombësia Shqiptare
Profesioni Shkrimtar

Anton Papleka, lindi në fshatn LekbibajTropojës në vitin 1945, është shkrimtar shqiptar. Njëkohësisht ai është dhe shqipërues i një varg veprash të autorëve të ndryshëm të huaj. Ka shkruar shumë proza e romane për femijë e për të rritur. Anton Papleka aktualisht jeton në Tiranë.

Studioi gjuhën dhe letërsinë shqipe në Universitetin e Tiranës.

Tituj te veprave te tij:

 • Zëri im (1971)
 • Njatjeta diell (1977)
 • Arkitektura e dritës (1981)
 • Rrathët e lisit (1984)
 • Gjaku i tokës (1985)
 • Lumi e di ku buron (1988)
 • Gjethnaja në trup (1990)
 • Qypi me florinj (1990)
 • Poetë shqiptarë nga shekulli XII deri në shekullin XIX: antologji 1999
 • Mynxyra: roman 2000,
 • Balada shqiptare 2005
 • Kodi i metaforave: studime për poezinë tonë moderne 2006

Burimi i të dhënave[redakto | përpunoni burim]