Dasma e shtyrë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dasma e shtyrë
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Dasma e shtyrë
Vendi i prodhimit Shkodër Shqipëri
Viti i prodhimit 1985
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 81:14
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Mark Topallaj
Skenari Ndoc Papleka
Muzika e filmit Pjetër Gaci

Zef Çoba

Kameramani Bardhyl Martiniani

Jorgo Lilo

Drejtori artistik Skënder Baze
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Petrit Malaj
Bruno Shllaku
Fadil Kujovska
Kadri Roshi
Aktorët tjerë
Besnik Bisha
Elvira Diamanti
Llazi Serbo
Vasillaq Vangjeli


"Dasma e shtyrë" është një film shqipëtar i prodhuar në vitin 1985. Regjia: Mark Topallaj, Skenari: Ndoc Papleka, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Pjetër Gaci, Zef Çoba.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi trajton shtypjen ekonomike dhe shoqërore të malësorëve të thjeshtë në vitet 1923-24. Sokoli një i ri pasi merr hak për të vuajturit bashkohet me trupat e Bajram Currit në Revolucionin Demokratik të 1924-s.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

në episode[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]