Mark Topallaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mark Topallaj (i lindur më 18 gusht 1937 në Rrëshen , në rrethin e Mirditës) - aktor dhe regjizor shqiptar.

Ai u diplomua për dramë nga shkolla Aleksandër Moisiu, që vepron në Teatrin Popullor në Tiranë. Në 1966 ai u bashkua me Kinostudion Shqipëria e Re, së pari si një aktor, dhe që nga 1969 si drejtor i filmave dokumentarë. Shumica e filmave të përkushtuaran tokën nga e cila ai erdhi, Mirditë. Në vitin 1971 ai ishte një asistent i Kristaq Dhamos, në xhirimin e filmt Mëngjeze lufte. I Pari film i pavarur ishte në vitin 1978. Në karrierën e tij, Topallaj ka përfunduar shtatë filma artistikë dhe trembëdhjetë dokumentarë. Disa janë:

Regjisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]