Çeta e vogël

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çeta e vogël
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Çeta e vogël
Vendi i prodhimit Lezhë Mirditë
Shqipëri
Viti i prodhimit 1979
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 53:04
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Mark Topallaj
Skenari Kol Jakova
Muzika e filmit Gjon Kapedani
Kameramani Pëllumb Kallfa
Drejtori artistik Fuat Cano
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Xhemal Tafaj
Ymer Bala
Dashnor Zyberi
Dajna Saraçi
Aktorët tjerë
Ilir Dashi
Jul Nenshati
Mark Topallaj
Marie Logoreci

Filmi "Çeta e vogël" është film me metrazh të shkurtër, prodhuar nga Kinostudio Shqipëria e Re në vitin 1979.

Regjia: Mark Topallaj, Skenari: Kol Jakova, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Gjon Kapedani.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bazuar në ngjarjet e vërteta të heronjve të Vigut pesë shokëve luftëtarë të ekzekutuar nga Gjermanët në veri të Shqipërisë gjtaë luftës së Dytë Botërore. Filmi “Çeta e vogël” është çensuruar dhe më pas e xhiruar në një version tjetër.


Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]