Jump to content

Ndoc Papleka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ndoc ose Anton Papleka (Lekbibaj, 10 janar 1945) është poet, skenarist dhe përkthyes shqiptar.

Ka kryer studimet e larta për gjuhë e letersi dhe ka punuar si mesues, redaktor, skenarist etj. Ka nisur të shkruaje poezi shume heret. Libri i tij i pare me poezi është: "Zeri Im". Me pas vijne vellimet me poezi "Ecim", "Ngjatjeta, Diell", "Rrathet e Lisit" etj. Ka shqipëruar i një varg veprash të autorëve të ndryshëm të huaj. Ka shkruar shumë proza e romane për femijë e për të rritur.

Tituj të veprave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Zëri im, 1971;
 • Njatjeta diell, 1977;
 • Arkitektura e dritës, 1981;
 • Rrathët e lisit, 1984;
 • Gjaku i tokës, 1985;
 • Lumi e di ku buron, 1988;
 • Gjethnaja në trup, 1990;
 • Qypi me florinj, 1990;
 • Poetë shqiptarë nga shekulli XII deri në shekullin XIX, antologji, 1999;
 • Mynxyra, roman 2000;
 • Balada shqiptare, 2005;
 • Kodi i metaforave: studime për poezinë tonë moderne, 2006

Ka shkruar edhe skenar filmash si: