Antonio Albanese (1728)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Egidio Giuseppe Ignazio Antonio Albanese, emri i të cilit u frengjuaAntoine Albanèse, i lindur në 1728 në Terlizzi dhe vdiq në 1800, është një këngëtar klasik kastrato italian i XVIII . shekulli [1] .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi studioi muzikë në Napoli, Antoine Albanèse u vendos në Paris, ku këndoi në kapelën e mbretit dhe në koncertet shpirtërore të mbajtura në Tuileries nga 1752 deri në 1762. Ai gjithashtu kompozoi melodi dhe romanca në modë. Ai ishte i lidhur me muzikën e mbretit për tridhjetë vjet.

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Les Tendres Souhaits (ose Les Souhaits ) është një poezi nga Charles-Henri Ribouté, e muzikuar nga Antoine Albanèse gjatë gjysmës së dytë të XVIII . shekulli (por ndonjëherë i atribuohet Pergolesi ). Kjo këngë shpesh emërtohet nga rreshti i saj 1 : Çfarë jam unë fier .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ALBANESE, Égide Joseph Ignace Antoine (1728-1803) / Notices / MUSEFREM - Base de données prosopographique des musiciens d'Église en 1790 / Bases prosopographiques / Publications / Accueil - Portail PHILIDOR". philidor.cmbv.fr. Marrë më 2022-11-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]