Antonio Inoki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Antonio Inoki
Inoki në dhjetor 2012
U lind në20 shkurt 1943
Emrat e tjerëKanji Inoki
ProfesioniBoksier
Bashkëshorti/jaMitsuko Baisho
FëmijëHiroko

Antonio Inoki (lindur si Kanji Inoki; Kinezisht: 猪木寛至 Inoki Kanji) është ish-mundës profesionist dhe politikan japonez. Inkoi u konvertua në Islam në vitin 1990 dhe e ndryshoi emrin në Muhammed Husejn Inoki. Ai e filloi profesionin e tij si mundës në vitin 1960.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antonio Inoki lindi në Yokohama në vitin 1943. Babai i tij, Sajio Inoki ishte biznesmen dhe politikan, vdiq kur Kanji ishte pesë vjet. Antonio hyri në politikë në vitin 1989.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antonio u martua me Mitsuko Baisho në vitin 1971 dhe u ndanë më 1987. Ata kishin një vajzë me emrin Hiroko.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antonio u konvertua në shia dhe e ndryshoi emrin në Muhammed Husejn Inoki.