Apiologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bleta duke pirë ujë

Apiologjia (nga Latin: apis, "bletë"; dhe greqishtja e lashtë - λογία - logia, e njohur edhe si melitologjia nga greqishtja e lashtë μέλιττα, melitta, "bletë"; dhe - λογία - logia ) është një degë e entomologjisë e cila merret me studimin shkencor të bletëve. Apiologjia mbulon specie që gjenden në gjininë antophila brenda superfamily apoidea, i përbërë nga më shumë se 20.000 lloje, [1], duke përfshirë edhe anëzat, grerëzat dhe bletët e mjaltit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bees - Facts About Bees - Types of Bees - PestWorldforKids.org". pestworldforkids.org (në anglisht). Marrë më 2016-04-26.