Jump to content

Apollo 11

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Apolloni 11 ishte fluturimi hapësinor që zbarkoi për herë të parë njerëzit në Hënë . Komandanti Neil Armstrong dhe piloti i modulit hënor Buzz Aldrin formuan ekuipazhin Amerikan që zbarkoi Shqiponjën Modulare Lunar Apollo më 20 korrik 1969, në 20:17 UTC . Armstrong u bë personi i parë që u fut në sipërfaqen hënore gjashtë orë dhe 39 minuta më vonë në 21 korrik në 02:56 UTC; Aldrin iu bashkua atij 19 minuta më vonë. Ata kaluan rreth dy orë e çerek së bashku jashtë anijes, dhe ata mblodhën 47.5 pounds (21.5 kg) të materialit hënor për të sjellë përsëri në Tokë . Piloti i modulit të komandës Michael Collins fluturoi vetëm në orbitën hënore të Modulit të Komandës Columbia, ndërsa ata ishin në sipërfaqen e Hënës. Armstrong dhe Aldrin kaluan 21 orë, 36 minuta në sipërfaqen hënore në një vend që ata e quajtën Tranquility Base para se të ngriheshin për t'u ribashkuar në Kolumbia në orbitë hënore.

Apollo 11 u lançua nga një raketë Saturn V nga Qendra Hapësirë KennedyMerritt Island, Florida, më 16 korrik në 13:32 UTC, dhe ishte misioni i pestë i mposhtur i programit Apollo të NASA -s. Hapësira hapësinore Apollo kishte tre pjesë: një modul komande (CM) me një kasolle për tre astronautët, e vetmja pjesë që u kthye në Tokë; një modul shërbimi (SM), i cili mbështeti modulin e komandës me shtytje, energji elektrike, oksigjen dhe ujë; dhe një modul hënor (LM) që kishte dy faza - një fazë zbritëse për zbarkimin në Hënë dhe një fazë ngjitjeje për t'i vendosur astronautët përsëri në orbitën hënore.

Pasi u dërguan në Hënë nga faza e tretë e Saturnit V, astronautët ndanë anijen nga ajo dhe udhëtuan për tre ditë derisa të hynë në orbitën hënore. Armstrong dhe Aldrin më pas u zhvendosën në Shqiponjë dhe zbarkuan në Detin e Qetësisë në 20 korrik. Astronautët përdorur fazë Eagle ' kthim prapa për të hequr off nga sipërfaqja e Hënës dhe të ribashkuar Collins në modulin e komandës. Ata e ndezën Shqiponjën përpara se të kryenin manovrat që e shtynë Kolumbinë nga e fundit në 30 orbitat e saj hënore në një trajektore të kthyer në Tokë. Ata u kthyen në Tokë dhe u përhapën në Oqeanin Paqësor më 24 korrik pas më shumë se tetë ditësh në hapësirë.

Hapi i parë i Armstrong në sipërfaqen hënore u transmetua në TV live për një audiencë në mbarë botën. Ai e përshkroi ngjarjen si "një hap të vogël për një njeri, një kërcim gjigant për njerëzimin". [1] Apolloni 11 përfundoi në mënyrë efektive Garën Hapësirë dhe përmbushi një qëllim kombëtar të propozuar në vitin 1961 nga Presidenti John F. Kennedy : "para se të dalë kjo dekadë, e uljes së një njeriu në Hënë dhe kthimit të tij të sigurt në toka " [2]

  1. ^ Jones, Eric M., red. (1995). "One Small Step". Apollo 11 Lunar Surface Journal (në anglisht). NASA. Marrë më 13 qershor 2013.
  2. ^ Stenger, Richard (25 maj 2001). "Man on the Moon: Kennedy speech ignited the dream" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2010. Marrë më 30 dhjetor 2018.