Jump to content

Arabizimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kalifi Abd al-Malik (r. 685–705) vendosi arabishten si gjuhën e vetme zyrtare të Kalifatit Umajad në vitin 686 të erës sonë.

Arabizimi ose arabizim (Arabisht: تعريب, taʻrīb) është procesi i rritjes së ndikimit arab mbi popullsinë jo-arabe, duke shkaktuar një zhvendosje gjuhësore nga adoptimi gradual i gjuhës arabe nga kjo e fundit dhe asimilimikulturën arabe ose shkrirja e kulturave lokale me të. Arabizimi u zhvillua pas pushtimit mysliman të Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut, si dhe gjatë politikave nacionaliste arabe të disa qeverive në shtetet moderne arabe ndaj pakicave joarabe, duke përfshirë Algjerinë,[1] Irakun,[2] Kuvajtin[3] dhe Sudanin.[4]

Kjo mund t'i referohet gjithashtu politikave sociale dhe kulturore të qeverive moderne arabe, të cilat synojnë të kthejnë pasojat e kolonializmit evropian. Këto politika synojnë të promovojnë përdorimin e arabishtes standarde moderne dhe të eliminojnë gjuhët e ish-kolonizuesve, si ndryshimi i tabelave të rrugëve nga emrat francezë në arabisht në Algjeri.[5]

Pas ngritjes së Islamit në Hexhaz dhe pushtimeve pasuese të muslimanëve, kultura dhe gjuha arabe u përhap jashtë Gadishullit Arabik përmes tregtisë dhe martesave ndërmjet anëtarëve të popullsisë vendase joarabe dhe arabëve të gadishullit. Gjuha arabe filloi të shërbente si lingua franca në këto zona dhe u formuan dialekte të ndryshme. Ky proces u përshpejtua nga shpërngulja e fiseve të ndryshme arabe jashtë Arabisë, si shpërngulja arabe në Magreb.

Ndikimi i gjuhës arabe ka qenë i thellë në shumë vende të tjera kulturat e të cilave janë ndikuar nga Islami. Arabishtja ishte burimi kryesor i fjalorit për gjuhë të ndryshme. Ky proces arriti kulmin e tij midis shekujve 10 dhe 14, i konsideruar gjerësisht si pika më e lartë e kulturës arabe, gjatë Epokës së Artë Islame.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Reynolds, Dwight F. (2 prill 2015). The Cambridge Companion to Modern Arab Culture. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-89807-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Iraq, Claims in Conflict: Reversing Ethnic Cleansing in Northern Iraq. [1]
  3. ^ Language Maintenance or Shift? An Ethnographic Investigation of the Use of Farsi among Kuwaiti Ajams: A Case Study. AbdulMohsen Dashti. Arab Journal for the Humanities. Volume 22 Issue : 87. 2004.
  4. ^ Reynolds, Dwight F. (2 prill 2015). The Cambridge Companion to Modern Arab Culture. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-89807-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Naylor, Phillip C. (2015-05-07). Historical Dictionary of Algeria (në anglisht). Rowman & Littlefield. fq. 85. ISBN 978-0-8108-7919-5.