Arben Xhixho

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arben Xhixho
Fotoporteti
Emri Arben
Mbiemri Xhixho
Kombësia shqiptare
Shtetësia SHBA, shqiptare
Profesioni gazetare VoA

Arben Xhixho , gazetar, redaktor dhe spiker amerikan, shqiptar nga ShBA-ja.

Arben Xhixho u emërua shef i seksionit shqip të Zëri i Amerikës [1], në qershor të vitit 2006. Xhixho në këtë funksion erdhë si pasues i Elez Biberajt. Ai u zgjodhë pas një karriere disa vjeçare në Zërin e Amerikës, që nga viti 1992, si gazetar, redaktor dhe spiker i emisionit të lajmeve televizive. Arben Xhixho është diplomuar nga Universiteti i Tiranës në vitin 1986, më pas punoi për Radio Tiranën si redaktor i Radios së Jashtme,dhe gjatë viteve 1991 - 1992, ka qënë përfaqësues i Fondit Ndërkombëtar të Shtypit në Shqipëri, duke punuar për krijimin e shtypit të lirë e të pavarur, pas përmbysjes së komunizmit.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Amëza zyrtare : VoA