Arboretumi Verior

Coordinates: 63°50′24.41″N 20°6′58.12″E / 63.8401139°N 20.1161444°E / 63.8401139; 20.1161444
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Baggböle herrgård 2011-08-31

Arboretumi verior ( suedisht: [Arboretum Norr] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help), anglisht: Northern Arboretum ) është një arboretumBaggböle mansion në Lumin Ume, rreth 8 kilometra në perëndim të qendrës së qytetit Umeå, në Suedi.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arboretumi Verior përfshin një zonë tokësore rreth 20 hektarë, me më shumë se 1600 bimë të 280 llojeve, të mbjella qysh në vitin 1981. Bimët janë më së shumti të vendeve skandinave. Një nga tri qëllimet është të shihen se cilat lloje gjenden në gjatësitë ekstreme veriore, e cila nga ana e tij mund të çojë në një shumëllojshmëri të madhe të shkurreve dhe bimëve që iu përshtaten kushteve klimatike në Skandinavinë veriore. Shtëpia e madhe në qendër të parkut përdoret për biznes që drurët e prerë si pjesë e një biznesi trurësh në shekullin XIX.[1] Dy objektivat e tjera të arboretumit janë të mbështesin studimin e pemëve dhe shkurreve (Dendrologjia) dhe që të tërheq vizitorët fshatit Baggbole.[1]

Arboretum Norr

Arboretumi Verior u themelua në vitin 1975 përmes një bashkëpunim në mes të Universiteti Umeå, Sëedish University of Agricultural Sciences në Umeå dhe Këshillit të Qytetit.[2] Arboretumi drejtohet aktualisht nga një fondacion, dhe financohet nga kontributi i disa komunave, kompanive dhe institucioneve të tjera. Ai kontrollohet nga Sëeden Agricultural University Department of Northern Agricultural Science në Umea.

Parku shtrihet për rreth një milje përgjatë brigjeve të lumit Ume duke rrethuar shtëpinë e madhe. Shtëpia Baggbole drejtohet si biznes i ndarë dhe përdoret si një vend konferencash dhe restorant.[1] Parku është në bregun verior të Lumit Ure.[3]

Në vitin 2014 parku u zgjodh si lokacion i katër instalimeve të artit që u projektuan si pjesë e projektit Förflyttningar. Projekti u udhëhoq nga tre artistë që u përpoqën ta lidhnin artin me naturën. Projekti mori fonde sepse Umea u zgjodh si Kryeqytet Europian i Kulturës në vitin 2014.[4]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

63°50′24.41″N 20°6′58.12″E / 63.8401139°N 20.1161444°E / 63.8401139; 20.1161444

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Welcome to the Arboretum North!, arboretun-norr.se, retrieved 7 May 2014
  2. ^ "7 Aboretum Norr". Digital Umeå. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2014. Marrë më 4 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Arboretum North Arkivuar 5 maj 2014 tek Wayback Machine, umea.se, retrieved 7 May 2014
  4. ^ Art project combines art and nature Arkivuar 8 maj 2014 tek Wayback Machine, Umea2014, retrieved 7 May 2014