Ardian Turku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ardian Turku
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
Në detyrë
20092015
Zëvendëskryetar i Kuvendit të Shqipërisë
Në detyrë
2009 – shtator 2013
Ministër i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
Në detyrë
mars 2009 – shtator 2009
Kryetar i Bashkisë Elbasan
Në detyrë
2003–2007
Të dhëna vetjake
U lind më28 janar 1956
Gramsh
NënshtetësiaShqiptar
Partia politikePD
PunësimiPolitikan

Ardian Turku është politikan shqiptar. Ai ishte deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë nga viti 2009 deri në vitin 2015 kur e dorëzoi mandatin e deputetit për të kandiduar për kryetar i Bashkisë Elbasan në zgjedhjet vendore të 21 qershorit 2015.

Ardian Turku është diplomuar për Fizikë në Fakultetin e Shkencave të Natyrës të Universitetit të Tiranës në vitin 1979. Në vitet 1982-1983 është specializuar për pedagogji dhe psikologji. Nga viti 1992 deri në vitin 1997 ka dhënë mësim si pedagog në Departamentin e Psikologjisë dhe Edukimit në Universitetin "Aleksandër Xhuvani" Elbasan. Në vitin 1997 merr titullin Doktor i Shkencave.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2009-2013

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2013-2017

Lista e deputetëve të Legjislaturës VIII të Kuvendit të Shqipërisë