Argjentina Ramosaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Argjentina Ramosaj lindur më 21 maj,1990Gjakovë me origjinë nga Deçani. Ashtu si shumë fëmijë të tjerë jo, duke e ditur gjendjen e rëndë në Kosovë, ajo ishte një-vjeçar fëmijë kur familja e saj emigroi në Holandë në Asen qytet. Me kalimin e viteve u kalon nga ajo përfundoi shkollën fillore dhe të mesme me sukses. Ajo tani ajo është duke studiuar art dhe dizajn grafik në qytetin e Den Bosch.

Për Argjentina interes në muzikë ka qenë gjithmonë aty, duke u rrethuar nga muzikantët në familjen e saj. Por ajo më në fund nxori vetëm debutimin e saj të parë "Shpirt I Mbytur" në shkurt 2010. Kënga është prodhuar nga Flori Mumajesi, i njohur prodhuesi dhe artist në vendet e Ballkanit. Video u qëllua në Tiranë (Shqipëri) nga Pro ... videove prodhime.

Kënga "Shpirt I Mbytur" ishte një hit menjëherë, dhe u luajtur në të gjitha kanalet e muzikës dhe radio stacione në Shqipëri, Maqedoni dhe Kosovë. Ai u bë këngë hit # 1 në disa radio stacione dhe ishte më i kërkuar këngë që muaj.

Dytë këngën e saj "Scream" u nis në gusht 2010, e cila u krijua në 2 versione. Gjuhën angleze dhe shqipe me titull "Tip". Ajo ka punuar me një prodhim hollandez (mbresëlënës Production Amsterdam) në video e saj dhe ishte filmuar në Holandë, Amsterdam. Kënga është prodhuar nga Enis Presheva and lyrics nga Big Basta.

E treta e saj "Jeta Vazhdon këngë u nis në tetor 2010. Ajo ka punuar me Entermedia prodhimit të talentuar në Kosovë. Video u filmuar në Shqipëri, Jalë dhe Dhermi. Gjithashtu në qytetin më kulturore të Kosovës, Prizren. Kënga u prodhuar nga Flori Mumajesi.

Në tetor 2010 ajo gjithashtu ka marrë pjesë në një festival të quajtur; Festivali Magic Song (Kenga Magjike 2010) me këngën e katërt të saj zyrtare ". Engjejt" Qajn prodhuar nga Flori Mumajesi Ajo e bëri atë në finale dhe fitoi çmimin për "Best New Artist" ( Magjija e pare). Kjo këngë është hit e saj më të mëdha deri më sot. Për javë të tëra kënga ishte # 1 on hitlists disa radio.

Në dhjetor 2010 ajo u shfaq këngën e saj "Roll zare", në bashkëpunim me 2 holandeze DJ; NouveauBeats & Vince Fin le. Kënga është prodhuar nga më të prodhuesit më të mirë dhe Vocalists në Holandë, Mitch Crown. Kënga do të dalë në Holandë në verën e vitit 2011.

Gjashtë këngën e saj "Perfekt" u nis në prill 2011. Kënga është prodhuar nga Enis Presheva me tekst nga Big Basta. Argjentina ka punuar me prodhimin talentuar nga Kosova "Pulla". Video "Perfekt" u propozua 4 herë në çmime Musicvideo në Kosovë. (Video festi muzikor 2011). Ajo fitoi çmimin për "Best Female" dhe kryer këngën e saj atë natë.

Tani për tani ajo është duke punuar në disa projekte të reja në Holandë që ju do të dëgjuar për të vërtetë së shpejti. Përditësuar në 2011/10/06. Vendi aktual Hollandë-Shqipëri-Kosovë

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]