Arijana Jaha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Arijana Jaha (lindur më 5 janar, 1979) është një xhudiste boshnjake nga Sarajeva.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ariana Jaha lindi më 5 janar 1979 në Sarajevë. Ajo u diplomua nga Fakulteti i Sporteve në Sarajevë, me titullin Menagjer Sporti. Aktualisht ajo është e punësuar në Federatën e Xhudos të Bosnjës dhe Hercegovinës si Sekretare e Përgjithshme dhe Këshilltare në Komunën e Qendrës - e zgjedhur në zgjedhjet e vitit 2012. Ajo ka arritur shumë suksese në këtë sport, sepse ajo ishte 20 herë kampione në Kampionatin Kombëtar (Seniorët) në Xhudo, dhe gjithashtu ajo ishte anëtare e Lojërave Olimpike Sidney 2000. Ajo është aktualisht trajnere e kategorive të moshave më të reja në "JK Bosnja" dhe anëtare e Këshillit Ekzekutiv të Komitetit Olimpik të Bosnjës dhe Herzegovinës. Ajo mori çmime të shumta si "Çmimi i gjashtë vjetorit" - Qyteti i Sarajevës - 2010 si dhe ka organizuar ngjarje ndërkombëtare që nga viti 2003 deri më tani si drejtor i komitetit organizativ.[1]

Ka marrë pjesë në lojërat Olimpike të vitit 2000 (Sydney). Ka filluar në kategori të lehta, që është deri në 52 kg (konkursi u mbajt më 17 shtator). Në raundin e parë të humbur nga përfaqësuesja e Indisë Devi Lourembam Brojeshori (e humbur me anë të ipponit) dhe u largua nga gara. Ishin këto lojëra të vetme të përfaqësues së Bosnjës dhe Hercegovinës në xhudo. [2]

Arijana Jaha nga 34 ndeshje që ka luajtur në skenën ndërkombëtare në evenimente të ndryshme, punëtori (të Kupës së Botës, Kampionate Evropiane, Kupa të Botës, Kampionate Botërore, Kampionate Evropiane në mesin e juniorve dhe Lojërat Olimpike), fitoi një total prej pesë medaljesh. Katër prej tyre ajo i ka fituar në garat e të rinjve , por vetëm një në garat e të rriturve (kjo ka ndodhur në kampionatin Europian në Wroclaw , në vitin 2000). Më shumë sukses ka arritur në Kampionatet Kombëtare (senior) në të cilin nëntë herë mori medalen e arit dhe një të argjendit. Në vitin 2006 fitoi medaljen e argjendit në garat e kampionatit të Kroacisë në kategorinë deri në 63 kg, dhe në vitin 2002 mori vendin e dytë në Kupën e Sllovenisë.[3]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Arijana Jaha". Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2018. Marrë më 17 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Bosnia and Herzegovina Judo at the 2000 Sydney Summer Games". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2013. Marrë më 17 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Arijana Jaha (Judo Inside)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]